Komentarz do wyników subfunduszu QUERCUS Ochrony Kapitału | Quercus TFI S.A.

Komentarz do wyników subfunduszu QUERCUS Ochrony Kapitału

Podsumowanie sytuacji rynkowej

Za nami 2023 r., który okazał się dużo lepszy od ubiegłych dla inwestorów w wielu klasach aktywów. Rynki finansowe kontynuowały tendencje wzrostowe rozpoczęte pod koniec 2022 r. Główne banki centralne, jak FED czy EBC, zakończyły cykl zacieśniania polityki pieniężnej. Na rynkach obligacji mieliśmy do czynienia z hossą w Polsce przez cały rok oraz zmianą trendu z bessy na hossę na rynku amerykańskim w październiku 2023 r. Również złoty zdecydowanie zyskał na wartości, szczególnie po wyborach parlamentarnych 15 października.

W kraju dane makroekonomiczne z końca roku potwierdziły spowalnianie polskiego przemysłu i konsumpcji prywatnej. Rynek pracy nadal zachowywał się stabilnie. Stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie 5,0%. Z danych inflacyjnych wstępny odczyt inflacji CPI (flash) pokazał po raz kolejny niższą dynamikę do poprzedniego miesiąca. Wskaźnik wzrostu cen obniżył się bowiem do 6,1% r/r z 6,6% r/r przed miesiącem i był niższy od oczekiwań rynkowych na poziomie +6,5% r/r. Głównym źródłem niespodzianki inflacyjnej były czynniki podażowe, tj. słabszy wzrost cen żywności oraz silniejszy spadek cen paliw.

Rok 2023 zakończyliśmy ze stopami proc. na poziomie 5,75%. Po silnych obniżkach we wrześniu (-0,75%) i październiku (-0,25%) Rada przyjęła bardziej ostrożną postawę po wyborach. W miesiącach zimowych stopy najpewniej pozostaną bez zmian, a ewentualny kolejny ruch ze strony RPP może nastąpić w marcu lub później, kiedy rozwieje się już część niepewności, a NBP opublikuje kolejną projekcję PKB i inflacji.

Notowania polskich obligacji skarbowych w ujęciu m/m zyskały na wartości. Porównywalne instrumenty na rynkach bazowych (USA, strefa euro) wspierały notowania polskich obligacji, zyskując istotnie na wartości. Dochodowości instrumentów na koniec roku wynosiły odpowiednio: (OK1025) 4,98% wobec 5,32% na koniec listopada, (PS0728) 4,96% wobec 5,33% oraz (DS1033) 5,19% wobec 5,51%. Notowania złotego po wcześniejszym umocnieniu zachowały się stabilnie wobec głównych walut. Kursy wynosiły odpowiednio: EUR/PLN 4,34 vs 4,35 i USD/PLN 3,93 vs 3,95.

Rynek obligacji korporacyjnych w 2023 r., podobnie jak obligacji skarbowych, doświadczył zdecydowanej poprawy sentymentu. Napływy do funduszy inwestycyjnych spowodowały zwiększony popyt, co przełożyło się na korzystne zachowanie się notowań papierów dłużnych. Rynek pierwotny zdecydowanie przyspieszył i dostarczył wielu ciekawych inwestycji z perspektywy inwestorów. Można było zaobserwować większą aktywność emitentów, którzy z powodzeniem plasowali emisje zarówno na rodzimym rynku, jak również na rynkach zagranicznych. Najbardziej aktywnymi emitentami okazał się sektor bankowy, który plasował swoje instrumenty dłużne mające na celu spełnienie wymogów MREL (emisje instrumentów kwalifikowalnych) pod kątem wymagań kapitałowych. Z krajowych banków należy wymienić Alior Bank, PKOBP, Pekao, mBank oraz Bank Millennium, które to wyemitowały instrumenty walucie krajowej, jak też w niektórych przypadkach denominowane w euro. Również banki z szeroko rozumianego naszego regionu były aktywne w tym zakresie, oferując podobne interesujące instrumenty dłużne. Inni emitenci z pozostałych branż również byli aktywni na rynku pierwotnym. Tradycyjnie można było zaobserwować emitentów z takich branż, jak deweloperzy nieruchomościowi oraz spółki z sektora wierzytelności. Na rynku wtórnym można było odnotować solidne obroty w ramach notowań na rynku Catalyst.  

Komentarz do wyników QUERCUS Ochrony Kapitału

QUERCUS Ochrony zakończył rok bardzo dobrym wynikiem na poziomie +11,96%. Od początku działalności stopa zwrotu wynosi blisko 79%. Konsekwentnie kontynuujemy przyjętą politykę inwestycyjną opartą na budowaniu portfela o solidnej rentowności przy zachowaniu ryzyka kredytowego na bezpiecznym poziomie. Istotną rolę w budowaniu portfela odgrywają również czynniki ESG (w szczególności aspekty środowiskowe i społeczne). Od 1 maja 2023 r. subfundusz klasyfikowany jest jako produkt jasnozielony w rozumieniu Rozporządzenia UE. Niezmiennie duży nacisk kładziemy na dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Coraz aktywniej poszukujemy atrakcyjnych inwestycji również poza granicami naszego kraju, np. w sektorze bankowym. W przypadku instrumentów denominowanych w walutach, takich jak EUR bądź USD, stosujemy politykę zabezpieczenia ryzyka walutowego. Utrzymujemy dużą dywersyfikację portfela, zarówno pod względem branżowym, poszczególnych emitentów (blisko 40 emitentów), jak też posiadanych instrumentów o różnych terminach zapadalnościach (obecnie ponad 80 serii instrumentów). Kondycja finansowa spółek emitujących dług korporacyjny pozostaje w zdecydowanej większości przypadków bardzo dobra – można było zaobserwować większą liczbę wcześniejszych wykupów obligacji realizowanych przez emitentów. Nadal utrzymujemy pozycje w obligacjach skarbowych zmiennokuponowych jako element zarządzania płynnością. 

Wykres: Wartość j.u. QUERCUS Ochrony Kapitału od początku działalności

Wykres 1

 

Wykres: Wartość j.u. QUERCUS Ochrony Kapitału za ostatnie 12-miesięcy

Wykres 2


Perspektywy

Rok 2024 powinien być dobry dla inwestorów, szczególnie w porównaniu do oferowanych stawek oproc. lokat bankowych, zachęcając do dalszych napływów w ramach tej kategorii funduszy. Główne banki centralne zakończyły proces podnoszenia stóp. W kraju RPP zdecydowanie przystąpiła do działania, obniżając w zeszłym roku stopy proc. w sumie o 100pb. Obecnie wg opinii RPP, bieżący poziom stóp sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie, przez co RPP pozostaje w trybie obserwacji bieżących danych i notowań złotego. Rynek obligacji korporacyjnych zdecydowanie przyspieszył, stając się bardzo ciekawym segmentem dla inwestorów. Rynek pierwotny tych instrumentów nadal oferuje spready kredytowe na atrakcyjnych poziomach, a rynek wtórny może generować poprawę notowań. Oprocentowanie kuponów oparte na stawkach Wibor, które w ostatnim ponownie wzrosły, wraz z bieżącą wyceną instrumentów daje portfel o atrakcyjnej rentowności.  

Wykres 3

Źródło: QNews.pl

Krzysztof Grudzień
Zarządzający QUERCUS Ochrony Kapitału

Niniejszy materiał jest informacją reklamową. Ma charakter edukacyjno-informacyjny i stanowi wyraz własnych ocen, przemyśleń i opinii autora (autorów). Niniejszy materiał nie jest ofertą ani rekomendacją do zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. Podane informacje nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawnej. Zamieszczone w niniejszym dokumencie informacje nie stanowią informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną ani rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE). Autor (autorzy) niniejszej publikacji oraz Quercus TFI S.A. dołożyli należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w niej informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Niemniej jednak autor (autorzy) niniejszej publikacji oraz Quercus TFI S.A. nie ponoszą odpowiedzialności za jej prawdziwość i kompletność informacji, ani za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji. Quercus TFI S.A. udostępnia niniejszą publikację nieodpłatnie. Quercus TFI S.A. informuje, że z każdą inwestycją związane jest ryzyko.
QUERCUS Ochrony Kapitału (dalej: „Subfundusz”) jest subfunduszem QUERCUS Parasolowy SFIO i nie jest subfunduszem rynku pieniężnego w rozumieniu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1131 z dnia 14 czerwca 2017 r. w sprawie funduszy rynku pieniężnego. Informacje o QUERCUS Parasolowy SFIO oraz Subfunduszu, w tym szczegółowy opis polityki inwestycyjnej oraz czynników ryzyka, a także historyczne dane finansowe, zawarte są w Prospekcie Informacyjnym i Dokumencie zawierającym kluczowe informacje, dostępnych w siedzibie Quercus TFI S.A. oraz na stronie internetowej www.quercustfi.pl. Quercus TFI S.A. ani QUERCUS Parasolowy SFIO nie gwarantują realizacji założonych celów inwestycyjnych ani uzyskania określonych wyników inwestycyjnych. Uczestnik musi liczyć się z możliwością utraty przynajmniej części zainwestowanych środków. QUERCUS Parasolowy SFIO może lokować powyżej 35% wartości aktywów Subfunduszu w papiery wartościowe emitowane, poręczane lub gwarantowane przez Skarb Państwa lub Narodowy Bank Polski. Podane wyniki są stopami zwrotu jednostek uczestnictwa kategorii A Subfunduszu we wskazanym okresie. Wyniki te nie uwzględniają podatku od dochodów kapitałowych oraz opłat związanych z nabyciem jednostek uczestnictwa. Podane stopy zwrotu są oparte na danych historycznych i nie stanowią gwarancji uzyskania podobnych w przyszłości. Indywidualna stopa zwrotu z inwestycji każdego uczestnika zależy od dnia nabycia i dnia zbycia jednostek uczestnictwa oraz od pobranych opłat manipulacyjnych i wysokości należnego podatku. Wartości jednostek uczestnictwa Subfunduszu oraz Tabela Opłat dostępne są na stronie internetowej www.quercustfi.pl. Przed nabyciem jednostek uczestnictwa należy wnikliwie zapoznać się z Prospektem Informacyjnym oraz kosztami i opłatami związanymi z inwestowaniem w jednostki uczestnictwa. Quercus TFI S.A. posiada zezwolenie na prowadzenie działalności udzielone przez Komisję Nadzoru Finansowego, będącą dla Quercus TFI S.A. organem nadzoru.