QUERCUS Agresywny najlepszym funduszem akcji w lutym 2019 r.

Warszawa, 7 marca 2019 r. Gazeta Giełdy Parkiet przedstawiła najlepsze fundusze w poszczególnych kategoriach w lutym br. Miło nam poinformować, że w kategorii funduszy akcji polskich uniwersalne zwyciężył nasz QUERCUS Agresywny z wynikiem +2,82%. Od początku roku fundusz osiągnął stopę zwrotu +8,85%.

Szczegóły w artykule Parkietu z 6 marca br.

Krótki komentarz Zarządzającego poniżej.

Bessa w segmencie średnich i małych spółek (SMS) na GPW trwała od marca 2017 r. do grudnia 2018 r. i w naszej ocenie skończyła się. Od dwóch miesięcy kursy SMS zaczęły rosnąć, co ma przełożenie na wyniki funduszu, który historycznie i obecnie był i jest przeważony w tym segmencie rynku.

Przeważenie w SMS nie oznacza, że fundusz nie inwestuje w duże spółki. Wśród największych pozycji są relatywnie najtańsze banki, takie jak Pekao S.A. czy Alior. Podobają się nam niektórzy deweloperzy, na czele z Dom Development, w przypadku którego oczekujemy 12% dywidendy w najbliższych miesiącach. Nie wszystkie SMS zdążyły już zareagować. Niektóre ciągle czekają na jakiś katalizator. Być może takim przykładem okaże się Rawlplug, z atrakcyjnym wskaźnikiem P/E18=8.

W naszej ocenie obserwujemy dopiero początek dłuższego ruchu wzrostowego na SMS. Wyceny są niskie. Spółkom powinien pomagać przedwyborczy pakiet stymulacyjny. Ponadto na horyzoncie mamy PPK. Zakładamy, że po 2 chudych latach, polskie SMS mogą okazać się przysłowiowym czarnym koniem AD2019.