W tym roku tylko Nasdaq może konkurować z polskimi średnimi i mniejszymi spółkami

Komentarz z 25.05.2020 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu
Quercus TFI S.A.

Od długiego, długiego czasu zewsząd słyszymy, że inwestowanie na GPW nie ma większego sensu, bo przecież teraz liczą się tylko globalne spółki technologiczne, czyli głównie Nasdaq. A podczas ostatniego odbicia od połowy marca ponoć polski rynek znowu jest słabszy od amerykańskiego. Poniżej przedstawiamy kilka najprostszych zestawień, z których można wyciągnąć zaskakujące wnioski.

W Nasdaq’u siła. To fakt. W bieżącym roku należy do niewielu indeksów, które są na plusie. Ale ten plus nie jest jakiś oszałamiający, raptem +3,9%.

25.05.2020_NDQ_1_rok

Może pewne najbardziej popularne składowe Nasdaq, jak FAANG, są dużo lepsze? Spójrzmy na stopy zwrotu w br.:
• Facebook +14,5%
• Amazon +31,9%
• Apple +9,2%
• Netflix +32,7%
• Google (Alphabet) +5,5%.
Faktycznie, jest lepiej, ale poza Amazon i Netflix, w/w stopy zwrotu raczej nie imponują.

O S&P500 (-8,5%) czy DAX (-16,4%) na szczęście pisać nie musimy.

Jak wygląda sytuacja na GPW? Nasz ulubiony segment średnich i mniejszych spółek mierzony indeksem sWIG80 jest na poziomie +0,9%. Czyli trochę gorzej niż Nasdaq, ale różnica nie jest duża, raptem 3 pkt. proc.

25.05.2020_SWIG80_1_rok

A jak wyglądają stopy zwrotu naszych spółek technologicznych? Naprawdę nie mamy się czego wstydzić. Poniżej 5 przykładowych firm, kolejność wg kapitalizacji rynkowej:
• CD Projekt +40,8%
• Asseco Poland +10,0%
• Ten Square Games +159,1% (!)
• ASE +45,6%
• LVC +45,0%.
 
Reasumując, tak, to prawda – jeśli spojrzymy na WIG20 (-24,2% w br.), to powodu do satysfakcji nie ma. Ale kto chciałby inwestować w WIG20? O wiele lepiej polskie spółki prezentują się, jeśli wyłączymy tzw. czempiony (szczególnie narodowe). Segment średnich i mniejszych firm spokojnie może konkurować z najlepszymi indeksami na świecie, w tym z Nasdaq. A w przypadku naszych technologicznych rodzynków, stopy zwrotu mogą nawet zawstydzać globalne potęgi.

Sebastian Buczek
Zarządzający Funduszem i Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie edukacyjno – informacyjny / promocyjny i stanowi on wyraz własnych ocen, przemyśleń i opinii autora (autorów). Niniejszy materiał nie stanowi oferty ani rekomendacji do zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. Podane informacje nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej. Podane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej.
Autor (autorzy) niniejszej publikacji oraz Quercus TFI S.A. dołożyli należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w niej informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Niemniej jednak autor (autorzy) niniejszej publikacji oraz Quercus TFI S.A. nie ponoszą odpowiedzialności za jej prawdziwość i kompletność informacji, ani za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.
Quercus TFI S.A. posiada zezwolenie na prowadzenie działalności udzielone przez Komisję Nadzoru Finansowego, będącą dla Quercus TFI S.A. organem nadzoru.
Quercus TFI S.A. udostępnia niniejszą publikację nieodpłatnie. Quercus TFI S.A. informuje, że z każdą inwestycją związane jest ryzyko.