Rekord na S&P500 pobity dzięki… 6 spółkom!

Komentarz z 31.10.2017
Arkadiusz Bebel
Zarządzający Funduszami w Quercus TFI S.A.

W piątek główne indeksy amerykańskie w imponującym stylu pobiły rekordy wszechczasów, a największe spółki uzyskały rzadko spotykane dzienne stopy zwrotu.

20171031_SPX_5_lat

20171031_NDQ_5_lat 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Bohaterami sesji były Amazon (+13%!), Microsoft (+6,4%), Alphabet (właściciel Google, „tylko” +4,8% w przypadku akcji klasy C) i Intel (+7,4%). Powodem wzrostu były raportowane wyniki, które okazały się lepsze od (niskich) oczekiwań analityków. Pozytywny sentyment przeniósł się również na inne duże spółki technologiczne. I tak Facebook i Apple urosły odpowiednio o 4,25% i 3,58%. Warto również dodać do tego zestawienia Twittera, który zapowiedział, że w następnym kwartale zaraportuje pierwszy w historii zysk, co spowodowało wzrost kursu o ponad 25% w dwa dni.

Patrząc na takie stopy zwrotu można stwierdzić, ze hossa na nowojorskiej giełdzie ma się świetnie. W piątek Nasdaq wzrósł o 2,2%, wyraźnie więcej niż S&P500 (tylko 0,8%). Warto jednak spojrzeć na coś, co nie jest widoczne na pierwszy rzut oka. Gdyby nie 6 w/w spółek, to S&P500 skończyłby piątkową sesję na 0!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Na drugim biegunie znajdują się w ostatnim czasie spółki biotechnologiczne, które nie pokazały aż tak dobrych, jak oczekiwania, wyników za 3Q.
 

20171031_IBB_US_5_lat

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Długoterminowe czynniki fundamentalne, takie jak starzenie się społeczeństwa czy wzrost wydatków na służbę zdrowia, a także wiele wyzwań w obszarze nieuleczalnych chorób, pozostają jednak cały czas w mocy. Technicznie warto zauważyć, że trend wzrostowy dla Nasdaq Biotechnology nie został zanegowany, a dotarcie do poziomu wsparcia może być ponownie punktem zwrotnym. Warto również dodać, ze przy rosnących kursach spółek technologicznych, wycena spółek biotechnologicznych robi się coraz bardziej atrakcyjna i nadal widzimy sporo okazji inwestycyjnych. Być może warto, więc zrealizować zyski na części spółek technologicznych i kupić tańsze, mniej cykliczne spółki biotechnologiczne.

Autor jest Zarządzającym Funduszami  w Quercus TFI S.A.

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie edukacyjno – informacyjny / promocyjny i stanowi on wyraz własnych ocen, przemyśleń i opinii autora (autorów). Niniejszy materiał nie stanowi oferty ani rekomendacji do zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. Podane informacje nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej. Podane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. 
Autor (autorzy) niniejszej publikacji oraz Quercus TFI S.A. dołożyli należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w niej informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Niemniej jednak autor (autorzy) niniejszej publikacji oraz Quercus TFI S.A. nie ponoszą odpowiedzialności za jej prawdziwość i kompletność informacji, ani za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji. 
Quercus TFI S.A. posiada zezwolenie na prowadzenie działalności udzielone przez Komisję Nadzoru Finansowego, będącą dla Quercus TFI S.A. organem nadzoru.
Quercus TFI S.A. udostępnia niniejszą publikację nieodpłatnie. Quercus TFI S.A. informuje, że z każdą inwestycją związane jest ryzyko.