Pora na korektę w Stanach?
Komentarz z 25.03.2019 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu
Quercus TFI S.A.
Korekta rynkom, a w szczególności amerykańskiemu, się po prostu należy. Od grudniowego dołka S&P500 urósł 20% w zaledwie 3 miesiące. Argumenty zawsze się znajdą. Najczęściej podawany jest ten o obawie przed recesją w globalnej gospodarce. Skoro Fed w ciągu 3 miesięcy złagodniał, jak baranek, to coś musi być na rzeczy. Tak przynajmniej uważają niedźwiedzie.
Faktycznie środowy komunikat Fed narobił sporo zamieszania w głowach inwestorów. W czwartek S&P500 ustanowił nowy tegoroczny szczyt, po czym runął w piątek. Wizja zakończenia podwyższania stóp i QT może być bowiem odbierana niejednoznacznie. Dla niedźwiedzi to potwierdzenie, że może skończyć się nie na spowolnieniu gospodarczym, którego doświadczamy w ostatnich miesiącach. Taki scenariusz potwierdzałoby zachowanie amerykańskich obligacji. Rentowność 10-latek spadła w piątek poniżej 2,5%. Co więcej, w całym I kwartale instrumenty te wysyłały o wiele mniej optymistyczne sygnały niż akcje, które odbiły się z dużą lekkością i znaczącą siłą.
„Doktor miedź” też zaczyna wskazywać, że coś może być na rzeczy. Odbicie od grudniowego dołka było umiarkowane, a w piątek doszło do ponad 2% przeceny.
Czy do większej korekty musi dojść? Oczywiście nie. Już jedną próbę widzieliśmy na początku marca, po czym S&P500 szybko wspiął się na wyższy poziom. Ale prawdopodobieństwo wystąpienia korekty po bardzo udanym I kwartale jest dość wysokie.
Gdzie się chronić? Jednym z kierunków może być złoto, które w lutym skorygowało się o ponad 50 dolarów za uncję.
Czy korekta na amerykańskim rynku akcji może zaszkodzić polskim akcjom? Dużym spółkom pewnie tak. Co do średnich i mniejszych (SMS) jesteśmy zdecydowanie bardziej spokojni. Ewentualna korekta w tym segmencie rynku powinna być relatywnie płytka. Poziom wycen jest cały czas niski po bessie z okresu marzec 2017 – grudzień 2018.
Reasumując, po bardzo udanym I kwartale na amerykańskim rynku akcji, prawdopodobieństwo korekty jest dość wysokie. Czy skończy się na spowolnieniu w globalnej gospodarce, czy czeka nas recesja – zobaczymy. Dużo zależy od polityki. Banki centralne robią wszystko, co mogą, aby uchronić inwestorów przed negatywnym scenariuszem. Ewentualna korekta na polskich SMS powinna być płytka i traktowalibyśmy ją raczej jako okazję do uzupełnienia portfela.
Autor jest założycielem i Prezesem Zarządu Quercus TFI S.A.
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie edukacyjno – informacyjny / promocyjny i stanowi on wyraz własnych ocen, przemyśleń i opinii autora (autorów). Niniejszy materiał nie stanowi oferty ani rekomendacji do zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. Podane informacje nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej. Podane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej.
Autor (autorzy) niniejszej publikacji oraz Quercus TFI S.A. dołożyli należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w niej informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Niemniej jednak autor (autorzy) niniejszej publikacji oraz Quercus TFI S.A. nie ponoszą odpowiedzialności za jej prawdziwość i kompletność informacji, ani za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.
Quercus TFI S.A. posiada zezwolenie na prowadzenie działalności udzielone przez Komisję Nadzoru Finansowego, będącą dla Quercus TFI S.A. organem nadzoru.
Quercus TFI S.A. udostępnia niniejszą publikację nieodpłatnie. Quercus TFI S.A. informuje, że z każdą inwestycją związane jest ryzyko.