Komentarz miesięczny QUERCUS Obligacji Skarbowych

Komentarz miesięczny - maj 2019 r.
Mariusz Zaród
Dyrektor ds. Instrumentów Dłużnych 
Quercus TFI S.A.

Maj okazał się bardzo dobrym miesiącem dla inwestujących w obligacje skarbowe. Subfundusz QUERCUS Obligacji Skarbowych zyskał aż 1,21%, po raz kolejny będąc jednym z najlepszych funduszy w swojej klasie. Od początku roku QUERCUS Obligacji Skarbowych zyskał już 1,85%.

Na dodatnią stopę zwrotu w minionym miesiącu złożyły się, w głównej mierze, inwestycje w polskie, długoterminowe obligacje skarbowe oraz inwestycje w obligacje amerykańskie. Lokaty w obligacje indeksowane inflacją przyniosły w maju zyski, ale ich kontrybucja nie była aż tak znacząca. W obliczu bardzo mocno spadających rentowności obligacji, pod koniec miesiąca, częściowo zrealizowaliśmy zyski na obligacjach amerykańskich oraz polskich obligacjach o dłuższym terminie do wykupu. Na koniec miesiąca ryzyko funduszu, mierzone wskaźnikiem duration, wynosiło ok. 4,1 roku. W dalszym ciągu widzimy duży potencjał w obligacjach amerykańskich.

Przez prawie cały miesiąc ceny polskich obligacji systematycznie rosły. Z jednej strony wzrosty napędzane były zachowaniem na rynkach zagranicznych, a z drugiej niską podażą obligacji na rynku pierwotnym. Nawet ryzyko polityczne związane z wyborami do Parlamentu Europejskiego nie zmąciło dobrych nastrojów. Rentowność polskich 10-letnich obligacji skarbowych spadła w maju z 3,00% do 2,64%, 5-letnich z 2,34% do 2,09%, a dwuletnich z 1,69% do 1,62%. Większy spadek rentowności obligacji długoterminowych niż krótkoterminowych spowodował „wypłaszczenie” krzywej dochodowości. Tak znaczny wzrost cen (spadek rentowności) obligacji o długim terminie do wykupu miał związek z umocnieniem obligacji za oceanem. Tym razem to nie dane z amerykańskiej gospodarki były kluczowe, ale zachowanie prezydenta Trumpa. Zaostrzenie retoryki wobec Chin, a także stanowcze podejście do polityki zagranicznej względem Unii Europejskiej, Indii czy Meksyku skutkowało wzrostem awersji do ryzyka i skierowaniem inwestorów z rynków akcyjnych w stronę – uważanych za bezpieczne - rynków obligacyjnych. Wojna celna powinna osłabić globalny wzrost gospodarczy i zmniejszyć presję inflacyjną. W przeciągu całego miesiąca, rentowność 10-letnich amerykańskich Treasuries spadła z 2,50% do 2,13%, a niemieckich Bundów z 0,01% do -0,20%.


WYKRES 1. Zmiany rentowności 10-letnich obligacji skarbowych.

20190606_wykres_1
Pozytywne tendencje w polskiej gospodarce przyspieszyły w ostatnim miesiącu, sugerując, że wzrost PKB w drugim kwartale, może być nie mniejszy niż na początku bieżącego roku. Produkcja przemysłowa w kwietniu wzrosła o 9,2%, a sprzedaż detaliczna o 13,6% (w stosunku do kwietnia 2018 roku). Płace rosły szybciej o 7,1%, a zatrudnienie o 2,9% (rok do roku). Bezrobocie ponownie spadło i wynosi obecnie 5,6%. To najniższy poziom od prawie 30 lat. Bardzo duży wzrost odnotowały nakłady inwestycyjne przedsiębiorstw (wzrost o ponad 20% w porównaniu z pierwszym kwartałem 2018 roku). PKB wzrósł o 4,7%, a jego struktura była zrównoważona. Już nie tylko konsumpcja prywatna (kontrybucja 2,4 pp), ale także inwestycje prywatne (kontrybucja 1,6 pp) i publiczne (kontrybucja 1,1 pp) przyczyniły się do tego wzrostu. Inflacja konsumencka w kwietniu wzrosła o 2,2% rok do roku, a w maju przyspieszyła jeszcze do 2,3%, za sprawą wyższych cen żywności. Na majowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych, a komunikat po posiedzeniu nadal był łagodny.

WYKRES 2. PKB w cenach stałych, kontrybucje zmiany.

20190606_wykres_2 

W najbliższych miesiącach oczekujemy kontynuacji pozytywnych tendencji na polskim rynku obligacji skarbowych. Brak podwyżek stóp procentowych, gołębie wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej oraz wysokie zaspokojenie potrzeb pożyczkowych na ten rok (73% planu po maju) sprzyjają inwestorom. Łagodne podejście głównych światowych banków centralnych do polityki monetarnej sugeruje, że najbliższe lata powinny należeć do obligacji skarbowych.


Mariusz Zaród
Zarządzający QUERCUS Obligacji Skarbowych

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie edukacyjno – informacyjny / promocyjny i stanowi on wyraz własnych ocen, przemyśleń i opinii autora (autorów). Niniejszy materiał nie stanowi oferty ani rekomendacji do zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. Podane informacje nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej. Podane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej.
Autor (autorzy) niniejszej publikacji oraz Quercus TFI S.A. dołożyli należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w niej informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Niemniej jednak autor (autorzy) niniejszej publikacji oraz Quercus TFI S.A. nie ponoszą odpowiedzialności za jej prawdziwość i kompletność informacji, ani za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.
Quercus TFI S.A. posiada zezwolenie na prowadzenie działalności udzielone przez Komisję Nadzoru Finansowego, będącą dla Quercus TFI S.A. organem nadzoru.
Quercus TFI S.A. udostępnia niniejszą publikację nieodpłatnie. Quercus TFI S.A. informuje, że z każdą inwestycją związane jest ryzyko.