Komentarz miesięczny QUERCUS Dłużny Krótkoterminowy

Komentarz miesięczny - maj 2019 r.
Mariusz Zaród
Dyrektor ds. Instrumentów Dłużnych
Quercus TFI S.A.

W maju subfundusz QUERCUS Dłużny Krótkoterminowy osiągnął stopę zwrotu na poziomie 0,35%, po raz kolejny będąc jednym z najlepszych funduszy w swojej klasie. Od początku roku QUERCUS Dłużny Krótkoterminowy zyskał już 1,22%. Na dodatnią stopę zwrotu w minionym miesiącu złożyły się w głównej mierze inwestycje w obligacje indeksowane inflacją oraz instrumenty skarbowe o zmiennym oprocentowaniu. Lokaty w obligacje korporacyjne zachowywały się stabilnie. Subfundusz nie inwestuje w długoterminowe obligacje, dlatego na koniec miesiąca, ryzyko, mierzone wskaźnikiem duration, wynosiło ok. 0,48 roku.

W skali miesiąca, znacząco wzrosły aktywa subfunduszu, co wykorzystaliśmy do zmiany struktury portfela. W dalszym ciągu największy udział stanowią obligacje skarbowe – zmiennokuponowe i indeksowane inflacją. Obie te grupy aktywów przyniosły zyski w maju w związku ze wzrostem inflacji konsumenckiej oraz wysokim finansowaniem potrzeb pożyczkowych, istotnie zmniejszającym ofertę obligacji dostępną na przetargach organizowanych przez Ministerstwo Finansów. Tak jak w pierwszym kwartale, subfundusz posiada lokaty głównie w polskim złotym, a te zakupione w euro, mają zabezpieczone ryzyko walutowe.

Konserwatywna polityka inwestycyjna i bezpieczne, wybiórcze podejście do emitentów korporacyjnych, pozwoliły uniknąć zaangażowania w obligacje Idea Banku, Getin Banku czy Zakładów Mięsnych Kania, które borykają się w ostatnich tygodniach z problemami finansowymi. Napływy do funduszu, które miały miejsce w ostatnim miesiącu pozwoliły na zakup obligacji emitowanych przez banki. Wzrósł także udział emitentów z branży paliwowej oraz telekomunikacyjnej. Na koniec miesiąca zaangażowanie w obligacje korporacyjne i bankowe oscyluje w okolicach 45%. Końcówka półrocza będzie obfitować w nowe emisje. Spodziewamy się emisji spółek z branży wydobywczej, energetycznej i deweloperskiej, jak również dawno nie widzianych podmiotów z sektora przemysłowego i detalicznego.


WYKRES 1. QUERCUS Dłużny Krótkoterminowy – przykładowa struktura portfela.

20190607_wykres_1

Pozytywne tendencje w polskiej gospodarce przyspieszyły w ostatnim miesiącu, sugerując, że wzrost PKB w drugim kwartale, może być nie mniejszy niż na początku bieżącego roku. Produkcja przemysłowa w kwietniu wzrosła o 9,2%, a sprzedaż detaliczna o 13,6% (w stosunku do kwietnia 2018 roku). Płace rosły szybciej o 7,1%, a zatrudnienie o 2,9% (rok do roku). Bezrobocie ponownie spadło i wynosi obecnie 5,6%. To najniższy poziom od prawie 30 lat. Bardzo duży wzrost odnotowały nakłady inwestycyjne przedsiębiorstw (wzrost o ponad 20% w porównaniu z pierwszym kwartałem 2018 roku). PKB wzrósł o 4,7%, a jego struktura była zrównoważona. Już nie tylko konsumpcja prywatna (kontrybucja 2,4 pp), ale także inwestycje prywatne (kontrybucja 1,6 pp) i publiczne (kontrybucja 1,1 pp) przyczyniły się do tego wzrostu. Inflacja konsumencka w kwietniu wzrosła o 2,2% rok do roku, a w maju przyspieszyła jeszcze do 2,3%, za sprawą wyższych cen żywności. Na majowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych, a komunikat po posiedzeniu nadal był łagodny.

WYKRES 2. Polska inflacja CPI i średnie oprocentowanie depozytów bankowych.

20190607_wykres_2

W najbliższych miesiącach subfundusz QUERCUS Dłużny Krótkoterminowy powinien nadal przynosić stabilne zyski, powyżej oprocentowania lokat bankowych. Sprzyjać temu powinny bardzo dobre dane makroekonomiczne z polskiej gospodarki, niskie podaże na aukcjach organizowanych przez Ministerstwo Finansów oraz wysokie zaspokojenie potrzeb pożyczkowych na ten rok (73% planu po pierwszych pięciu miesiącach roku). Bardzo niskie stawki depozytów, które są konsekwencją braku podwyżek stóp procentowych, nadal będą zachęcać inwestorów do inwestycji w fundusze obligacyjne, które są alternatywą dla lokat bankowych.

Mariusz Zaród
Zarządzający QUERCUS Dłużny Krótkoterminowy

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie edukacyjno – informacyjny / promocyjny i stanowi on wyraz własnych ocen, przemyśleń i opinii autora (autorów). Niniejszy materiał nie stanowi oferty ani rekomendacji do zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. Podane informacje nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej. Podane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej.
Autor (autorzy) niniejszej publikacji oraz Quercus TFI S.A. dołożyli należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w niej informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Niemniej jednak autor (autorzy) niniejszej publikacji oraz Quercus TFI S.A. nie ponoszą odpowiedzialności za jej prawdziwość i kompletność informacji, ani za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.
Quercus TFI S.A. posiada zezwolenie na prowadzenie działalności udzielone przez Komisję Nadzoru Finansowego, będącą dla Quercus TFI S.A. organem nadzoru.
Quercus TFI S.A. udostępnia niniejszą publikację nieodpłatnie. Quercus TFI S.A. informuje, że z każdą inwestycją związane jest ryzyko.