Udany debiut Allegro może być punktem zwrotnym dla polskiego rynku akcji

Wywiad z Sebastianem Buczkiem, założycielem i Prezesem Zarządu Quercus TFI S.A., Zarządzającym QUERCUS Agresywny

Jest szansa, aby polskie akcje zaczęły gonić amerykańskie?
Jest. Powodów jest kilka. Wymienię trzy główne. Po pierwsze polskie akcje są tańsze. Jesteśmy po kilku latach relatywnie słabszego zachowania naszego rynku. Mamy zatem naturalne zaległości.
Po drugie polscy inwestorzy mają wyjątkowo mało akcji w swoich portfelach. Przez ostatnie lata wybierali fundusze obligacji. I słusznie. Na funduszach dłużnych można było osiągnąć ponadprzeciętne stopy zwrotu. W najbliższych kwartałach okazji trzeba jednak będzie szukać gdzie indziej.
Po trzecie bieżący rok może okazać się przełomowy dla GPW. RPP obniżyła stopy procentowe do 0,1%. Setki miliardów złotych na depozytach bankowych czekają na uruchomienie. Potrzebny jest tylko jakiś impuls, punkt zwrotny. Może być nim debiut Allegro w październiku. Warunek jest jeden – debiut musi być udany, tak aby dziesiątki tysięcy osób przekonały się, że na akcjach, podobnie jak wcześniej na obligacjach, można zarabiać.

WIG zamknie rok na plusie?
Na razie jest 9% pod kreską. Pesymiści stwierdziliby, że to słaby wynik. Ale zwróćmy uwagę na dwa elementy.
Od marcowego dna WIG odrobił już 40%. Tak więc widać, że już coś pozytywnego zaczęło się dziać na GPW.
Ponadto jeśli na koniec roku mielibyśmy wyjść na plus, to indeks musiałby wzrosnąć o ok. 10%. Nie jest to niewykonalne. Tym bardziej, jeśli do wzrostów dołączyłby największy sektor na naszej giełdzie – banki. Kursy banków od początku br. straciły po 30-50%. Przyjdzie czas, gdy zaczną odrabiać przynajmniej część strat. Jeśli nastąpi to w najbliższych miesiącach, WIG może kontynuować trend wzrostowy zapoczątkowany w połowie marca i ostatecznie zamknąć rok z dodatnim wynikiem.

Klienci banków zaczynają przesuwać pieniądze do funduszy, na razie ciągle dłużnych. Czy jest szansa na wzrost zainteresowanie strategiami mieszanymi i akcyjnymi?
Nie ma co się dziwić, że klienci przesuwają środki w poszukiwaniu lepszych rozwiązań. Oprocentowanie depozytów spadło praktycznie do zera, a fundusze dłużne za ostatnie miesiące nadal pokazują znakomite stopy zwrotu. Przykładowo w naszym przypadku QUERCUS Obligacji zyskał za ostatnie 12 miesięcy 5,2%, QUERCUS Dłużny Krótkoterminowy 3,2%, a QUERCUS Ochrony Kapitału 1,9%. Oczywiście te stopy zwrotu nie są do utrzymania w kolejnych 12 miesiącach, ale są duże szanse, aby fundusze dłużne nadal były wyraźnie lepsze od depozytów.
Gdzie szukać kolejnych, być może nawet jeszcze lepszych, okazji? Właśnie wśród strategii mieszanych i akcyjnych. W ich przypadku ryzyko inwestowania jest wyższe, ale też i lepszych stóp zwrotu należy oczekiwać w perspektywie kolejnych kwartałów. Obserwujemy już pewien wzrost zainteresowania QUERCUS Agresywnym. W naszej ocenie to dopiero początek. Przydałby się punkt zwroty dla GPW, o którym mówiłem nieco wcześniej. Udany debiut Allegro mógłby istotnie poprawić sentyment polskich inwestorów i skłonić ich do odważniejszych decyzji.

Wykres 1. Aktywa QUERCUS Agresywny w 2020 r. w m zł
31.08.2020_wykres_nr_1

QUERCUS Agresywny zarobił za ostatnie 12 miesięcy 18,3% (dane na 26 VIII 2020 r.). To jeden z najlepszych wyników w swojej kategorii. Jest szansa na kontynuację wzrostów w kolejnych miesiącach?
Faktycznie, jesteśmy zadowoleni z osiągnięć QUERCUS Agresywny zarówno w 2019 r. (stopa zwrotu wyniosła 11,3%), jak i bieżącym. Od początku tego roku fundusz zyskał bowiem (też) 11,3%, co jest jednym z najlepszych wyników na rynku.
Z kolei od początku istnienia, czyli 28 marca 2008 r., fundusz osiągnął stopę zwrotu 66,9% przy benchmarku (WIG) 9,6%.
Jesteśmy pozytywnie nastawieni co do perspektyw naszego rynku w najbliższych kwartałach. Nadal prym powinny wieść średnie i mniejsze spółki, ale być może dołączać do nich będą niektóre duże, np. sektor bankowy. To powinno mieć korzystne przełożenie na wzrost wartości jednostki QUERCUS Agresywny, o co będziemy dalej walczyć.

Wykres 2. Wzrost wartości jednostki uczestnictwa QUERCUS Agresywny od początku istnienia versus benchmark (WIG)
31.08.2020_wykres_nr_2

Jak wygląda struktura aktywów QUERCUS Agresywny? Na jakie spółki będziecie stawiać w najbliższych miesiącach?
Udział akcji wynosi obecnie ok. 80%. Przeważamy przede wszystkim średnie i mniejsze spółki, co nie oznacza jednak, że w funduszu nie ma dużych firm. Fundusz inwestuje przede wszystkim w polskie aktywa. Udział pozycji zagranicznych jest niewielki i wynosi poniżej 5%.
Jakie spółki lubimy najbardziej? W gronie naszych top-picks znajdziemy PKO BP i Pekao S.A., czyli dwa największe polskie banki. Ich notowania uważamy za atrakcyjne po spadku w br. o 36 i 46%, z wyceną na poziomie 0,6x wartość księgowa. Ze spółek dywidendowych podobał nam się od dłuższego czasu najlepszy deweloper mieszkaniowy – Dom Development ze stopą dywidendy 8%. Najgorsze za sobą ma już prawdopodobnie sektor detaliczny. W tym przypadku naszym długoterminowym faworytem jest LPP.
Ogólnie wiele spółek notowanych na warszawskiej GPW jest niedrogich. Widzimy sporo okazji na najbliższe kilka kwartałów.

Wykres 3. Struktura aktywów QUERCUS Agresywny wg stanu na k. VII 2020 r.
31.08.2020_wykres_nr_3

Inwestorzy często pytają – lepiej stawiać na polskie czy amerykańskie akcje?
W największym skrócie można odpowiedzieć tak: w inwestycjach ważna jest dywersyfikacja, a więc inwestowanie w różne instrumenty, na różnych rynkach. Amerykańskie spółki pewnie nadal mogą zaskakiwać dynamiką rozwoju, co może mieć pozytywne przełożenie na ich notowania.
Ale nie zapominajmy o polskich akcjach, tym bardziej, że są one tanie, konwersja depozytów na fundusze dopiero zaczyna się, a przed nami być może najważniejszy moment na GPW od lat – debiut Allegro, która z dnia na dzień może stać się drugą największą spółką pod względem kapitalizacji po CD Projekt.

Jakie są najważniejsze czynniki ryzyka dla inwestujących w akcje?
Do najważniejszych czynników ryzyka zaliczylibyśmy zmianę postępowania banków centralnych. Trend wzrostowy zapoczątkowany w połowie marca był i nadal jest głównie spowodowany przez bezprecedensowe działania w obszarze polityki monetarnej. Skokowy wzrost bilansów banków centralnych spowodował zalanie globalnego systemu finansowego olbrzymią płynnością, a to z kolei prowadzi do wzrostu cen aktywów, zaczynając od obligacji, przez akcje, kończąc na surowcach, w szczególności metali szlachetnych.
Drugim czynnikiem ryzyka mógłby okazać się niekontrolowany wzrost zachorowań związanych z koronawirusem. Walka z pandemią trwa. Szala na stronę wygranej powinna przechylić się wraz z wynalezieniem pierwszych szczepionek lub leków. Wierzymy, że jest to perspektywa kilku miesięcy. Ale do tego czasu może utrzymywać się stan niepewności, tym bardziej, że wchodzimy w okres jesienny, czyli sezonowego wzrostu zachorowań. I sezonowej większej zmienności na rynkach.
Trzecim potencjalnym zagrożeniem mogą być kwestie polityczne. Przykładowo przed nami wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych. Nie można wykluczyć różnego rodzaju pomysłów, które mogą wywoływać napięcia zarówno w tym kraju, jak i w relacjach międzynarodowych. Są też różnego rodzaju konflikty lokalne na świecie, które w br. zostały zagłuszone przez koronawirusa, ale one tlą się nadal i w każdej chwili mogą o sobie przypomnieć.

I na koniec – jakieś słowo podsumowujące?
Pomimo powyższych czynników ryzyka, bilans szans i zagrożeń przemawia za tym, aby część naszych długoterminowych oszczędności inwestować w polskie akcje. A jeśli tak, to warto ciepło myśleć o QUERCUS Agresywnym.  

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie edukacyjno – informacyjny / promocyjny i stanowi on wyraz własnych ocen, przemyśleń i opinii autora (autorów). Niniejszy materiał nie stanowi oferty ani rekomendacji do zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. Podane informacje nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej. Podane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej.
Autor (autorzy) niniejszej publikacji oraz Quercus TFI S.A. dołożyli należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w niej informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Niemniej jednak autor (autorzy) niniejszej publikacji oraz Quercus TFI S.A. nie ponoszą odpowiedzialności za jej prawdziwość i kompletność informacji, ani za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.
Quercus TFI S.A. posiada zezwolenie na prowadzenie działalności udzielone przez Komisję Nadzoru Finansowego, będącą dla Quercus TFI S.A. organem nadzoru.
Quercus TFI S.A. udostępnia niniejszą publikację nieodpłatnie. Quercus TFI S.A. informuje, że z każdą inwestycją związane jest ryzyko.