Na rynkach robi się coraz ciekawiej

Komentarz z 16.11.2020 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu
Quercus TFI S.A.

Dużo się dzieje w ostatnich tygodniach na rynkach. W USA akcje dotarły do szczytu, ale jeszcze go jednoznacznie nie pokonały. Poniżej 2 kluczowe indeksy: S&P500 i Nasdaq.
16.11.2020_SPX_1_rok

16.11.2020_NDQ_1_rok 

Obligacje w USA mogą zmieniać trend na spadkowy. Rentowność amerykańskich 10-latek osiągnęła 0,9%.
16.11.2020_10USTY.B_1_rok 

Złoto od początku sierpnia koryguje się. Korekta jest rozłożona w czasie i łagodna, jak na skalę wcześniejszych wzrostów.
16.11.2020_GC.F_1_rok

WIG odbił się od strefy wsparcia (okolice 45 tys. pkt.) i dotarł do strefy oporu (50-52,5 tys. pkt.). Wygląda na to, że nie ma szans na zbliżenie się do marcowego dołka.
16.11.2020_WIG_1_rok
 
Z perspektywy krótkoterminowej – czego należy się spodziewać w najbliższych tygodniach?
Po pierwsze – ostatecznego potwierdzenia wygranej Bidena.
Po drugie – II fala pandemii powinna osiągnąć swoje maksimum.
Po trzecie – zapewne pojawią się kolejne informacje dotyczące szczepionek.
Po czwarte – ostatnie tygodnie roku statystycznie z reguły są dobre.
Po piąte – w kwestii ewentualnego stymulusa w USA – jeśli rynki mocniej nie skorygują się, to prawdopodobnie nic szczególnego się nie wydarzy.
Po szóste – ostatnia poprawa notowań spółek value jest prawdopodobnie zapowiedzią większej i dłuższej rotacji aktywów z bohaterów roku 2020, czyli spółek technologicznych, w kierunku sektorów tradycyjnych, najbardziej poszkodowanych. Aczkolwiek krótkoterminowo, wskutek rozwoju II fali pandemii, inwestorzy mogą się jeszcze przez pewien czas wahać.

Jakie są nastroje na Wall Street? Wg naszych poniższych szacunków – coraz lepsze. Powoli zaczynają zbliżać się do strefy euforii. Dalsza poprawa będzie zwiększać ryzyko wystąpienia korekty.
 16.11.2020_barometr_Qnews

Z perspektywy długoterminowej – jak kształtują się perspektywy dla GPW? Jeśli miałyby się powtórzyć wzorce znane z cykli lat 1998 i 2008 (poprzednie 2 krachy), to przyszły rok powinien być udany, z dwucyfrowym wzrostem WIG.
16.11.2020_wykres

Reasumując, amerykańskie indeksy doszły do ważnego miejsca. Sforsowanie szczytów będzie jednoznacznie wskazywać na kontynuację długoterminowego trendu wzrostowego. Czynnikiem ryzyka mogą stawać się coraz lepsze nastroje inwestorów w USA. Co do warszawskiej GPW – powielenie historycznych wzorców oznaczałoby, że przed nami bardzo dobry rok 2021.

Sebastian Buczek
Zarządzający Funduszem i Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie edukacyjno – informacyjny / promocyjny i stanowi on wyraz własnych ocen, przemyśleń i opinii autora (autorów). Niniejszy materiał nie stanowi oferty ani rekomendacji do zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. Podane informacje nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej. Podane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej.
Autor (autorzy) niniejszej publikacji oraz Quercus TFI S.A. dołożyli należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w niej informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Niemniej jednak autor (autorzy) niniejszej publikacji oraz Quercus TFI S.A. nie ponoszą odpowiedzialności za jej prawdziwość i kompletność informacji, ani za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.
Quercus TFI S.A. posiada zezwolenie na prowadzenie działalności udzielone przez Komisję Nadzoru Finansowego, będącą dla Quercus TFI S.A. organem nadzoru.
Quercus TFI S.A. udostępnia niniejszą publikację nieodpłatnie. Quercus TFI S.A. informuje, że z każdą inwestycją związane jest ryzyko.