2021: Cel dla WIG to 60-65 tys. pkt.

Komentarz z 15.12.2020 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu
Quercus TFI S.A.

Kończy się rok 2020, rok koronawirusa. Niebawem dokonamy jego podsumowania. Ale już dziś chcielibyśmy przedstawić nasze prognozy co do rozwoju sytuacji rynkowej w roku 2021.
Wśród kluczowych czynników, wywierających największy wpływ na GPW, dostrzegamy następujące:
ZEWNĘTRZNE
+ Walka z koronawirusem nie jest jeszcze skończona, ale szczepionki dają nadzieję na pokonanie pandemii w 2021 r.
+ Banki centralne cały czas prowadzą ultra luźną politykę monetarną -> nadpłynność w globalnym systemie finansowym -> wzrost cen różnych aktywów
+ Wybory prezydenckie w USA rozstrzygnięte, możliwa większa przewidywalność w polityce międzynarodowej
- Krótkoterminowo amerykański rynek akcji zaczyna się przegrzewać
WEWNĘTRZNE
+ Wyceny wielu polskich spółek są niskie z długoterminowej perspektywy
+ Środki z depozytów oprocentowanych na 0% będą przepływać do funduszy inwestycyjnych, na rynek nieruchomości, do obligacji, na GPW
+/? Środki z PPK będą przepływać na GPW, znak zapytania, co dalej z OFE
+ Możliwe rozwiązanie problemu CHF w przypadku banków

Nasz Barometr Inwestorów dał 2 mocne sygnały kupna polskich akcji w trakcie 2020 r. Najpierw w marcu, później w październiku. Obecnie jest w strefie neutralnej, czyli cały czas daleko od strefy euforii. A to oznacza, że można akumulować polskie akcje, szczególnie jeśli przytrafiłaby się jakaś korekta.
15.12.2020_barometr_nastrojów_na_GPW
Nadal inwestować w średnie i mniejsze spółki? Po 2 latach bardzo mocnego zachowania tego segmentu rynku względem blue chips, można postawić tezę, iż w przyszłym roku wszystkie rodzaje spółek na GPW powinny zyskiwać i że nie będzie tak dużych różnic w zachowaniu sWIG80 względem WIG20, jak w latach 2019-2020.
15.12.2020_sWIG80 czy WIG20
 
Konkluzje
Krótkoterminowo amerykański rynek akcji zaczyna się przegrzewać.
Szczepionki na koronawirusa znacząco zwiększają szansę na pokonanie pandemii w 2021 r. i stopniowy powrót do normalności.
W Polsce podobają nam się głównie 3 kwestie:
•    wyceny wielu spółek na GPW są niskie,
•    nastroje inwestorów są dalekie od euforii,
•    przenoszenie środków z nieoprocentowanych depozytów do funduszy dopiero zaczyna się.
Reasumując, oczekujemy dwucyfrowych stóp zwrotu z polskich akcji w 2021 r. WIG powinien dotrzeć do poziomu 60-65 tys. pkt.

Sebastian Buczek
Zarządzający Funduszem i Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie edukacyjno – informacyjny / promocyjny i stanowi on wyraz własnych ocen, przemyśleń i opinii autora (autorów). Niniejszy materiał nie stanowi oferty ani rekomendacji do zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. Podane informacje nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej. Podane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej.
Autor (autorzy) niniejszej publikacji oraz Quercus TFI S.A. dołożyli należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w niej informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Niemniej jednak autor (autorzy) niniejszej publikacji oraz Quercus TFI S.A. nie ponoszą odpowiedzialności za jej prawdziwość i kompletność informacji, ani za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.
Quercus TFI S.A. posiada zezwolenie na prowadzenie działalności udzielone przez Komisję Nadzoru Finansowego, będącą dla Quercus TFI S.A. organem nadzoru.
Quercus TFI S.A. udostępnia niniejszą publikację nieodpłatnie. Quercus TFI S.A. informuje, że z każdą inwestycją związane jest ryzyko.