Czas na srebro?

Komentarz z 01.02.2021 r.
Arkadiusz Bebel
Zarządzający Funduszami
Quercus TFI S.A.

Hossa na surowcach trwa już od kilku kwartałów, ale uważamy, że to prawdopodobnie jeszcze nie koniec. Coraz szersze grono inwestorów zaczyna patrzeć na srebro. Czy to aktywo może okazać się przysłowiowym czarnym koniem 2021 roku, przynosząc dwucyfrowe stopy zwrotu?
01.02.2021_SI.F_20_lat 
Czynników przemawiających za inwestycją w surowce, a w tym w srebro, jest co najmniej kilka. Nadmiar dodrukowanego pieniądza, rosnące oczekiwania inflacyjne czy też oczekiwana poprawa w globalnej gospodarce, to czynniki wspierające tę klasę aktywów. W przypadku srebra mamy do czynienia również z czynnikami specyficznymi, dzięki którym uważamy, że to właśnie ono może stanowić jedną z lepszych inwestycji na rynku surowcowym w bieżącym roku.
Pierwszym, być może nieoczywistym, czynnikiem wspierającym popyt na fizyczne srebro, jest dynamiczny rozwój odnawialnych źródeł energii, w tym fotowoltaiki.

01.02.2021_wykres nr 2 
Źródło: https://www.statista.com/statistics/253345/global-silver-demand-by-purp…

Rynek OZE / fotowoltaiki dynamicznie rośnie i według niektórych ekspertów powinien charakteryzować się wzrostami rzędu blisko 10% rocznie. W 2019 roku, jak pokazano na wykresie powyżej, popyt na fizyczne srebro z tego tylko źródła, wyniósł blisko 10% rocznej produkcji srebra. To dużo. Zakładamy, że popyt ten będzie w kolejnych latach systematycznie wzrastać. Największym źródłem popytu na srebro jest przemysł. W latach 2021-22 oczekujemy poprawy w wielu sektorach, stąd również w tym obszarze oczekujemy wzrostu popytu. Konsumenci, których sytuacja powinna się poprawiać wraz z zakończeniem pandemii, również powinni być bardziej skłonni do zakupu biżuterii czy też metali szlachetnych w celu inwestycyjnym. Powyższe sprawia, że w przypadku srebra w najbliższych latach oczekujemy nadwyżki popytu nad podażą i wskutek tego wzrostu ceny tego metalu.
Aspekty fundamentalne to jedno, ale są jeszcze inne czynniki wspierające ceny srebra. Jednym z nich są zmiany prawne, z powodu których duże banki będą musiały posiadać fizyczny surowiec w celu zabezpieczenia krótkich pozycji (bądź też będą musiały zamknąć te pozycje). W obu przypadkach, czy to kupna fizycznego surowca, czy też zamknięcia krótkich pozycji, powinna to być sytuacja wspierająca dla srebra. Interesujący film, opisujący zmiany regulacyjne, można obejrzeć tutaj.
Rynek srebra jest zdecydowanie mniejszy niż rynek złota, co ma swoje zarówno pozytywne, jak i negatywne konsekwencje. W przypadku pozytywnego scenariusza oznacza to, że cena srebra może rosnąć mocniej niż złota. Patrząc na zachowanie inwestorów instytucjonalnych można zauważyć, że od blisko dwóch lat wyraźnie akumulują oni srebro.

01.02.2021_wykres nr 3 
Źródło: Bloomberg
To, że srebro może stać się okazją inwestycyjną 2021 roku, dostrzegli również inwestorzy indywidualni na popularnej grupie WallStreetBets, windując w górę zarówno ceny srebra, jak i spółek wydobywczych w ostatnich dniach stycznia. To ostatnie źródło popytu na srebro, pomimo mocno spekulacyjnego charakteru, pokazuje jak niewiele potrzeba do zmiany ceny.
Podsumowując, wiele argumentów wskazuje na to, że długoterminowy trend wzrostowy na srebrze rozpoczął się w II kwartale 2020 roku. Jest prawdopodobne, że pozytywne tendencje będą kontynuowane w bieżącym i w kolejnych latach. Oczywiście zawsze należy pamiętać o tym, że surowce należą do grupy najbardziej ryzykownych aktywów.

Arkadiusz Bebel
Zarządzający Funduszami Quercus TFI S.A.

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie edukacyjno – informacyjny / promocyjny i stanowi on wyraz własnych ocen, przemyśleń i opinii autora (autorów). Niniejszy materiał nie stanowi oferty ani rekomendacji do zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. Podane informacje nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej. Podane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej.
Autor (autorzy) niniejszej publikacji oraz Quercus TFI S.A. dołożyli należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w niej informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Niemniej jednak autor (autorzy) niniejszej publikacji oraz Quercus TFI S.A. nie ponoszą odpowiedzialności za jej prawdziwość i kompletność informacji, ani za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.
Quercus TFI S.A. posiada zezwolenie na prowadzenie działalności udzielone przez Komisję Nadzoru Finansowego, będącą dla Quercus TFI S.A. organem nadzoru.
Quercus TFI S.A. udostępnia niniejszą publikację nieodpłatnie. Quercus TFI S.A. informuje, że z każdą inwestycją związane jest ryzyko.