Komentarz miesięczny QUERCUS Global Balanced

QUERCUS Global Balanced rozpoczął nowy rok od pozytywnej stopy zwrotu, wynoszącej +0,92%. Subfundusz wypracował w styczniu zysk, mimo niezbyt sprzyjającej sytuacji na globalnych rynkach finansowych: główne indeksy zanotowały spadki, słabo radziły sobie również obligacje i złoto. Z przyjemnością informujemy również, że portal analizy.pl uznał QUERCUS Global Balanced za jedyny fundusz absolute return ze 100% skutecznością.

Styczeń był miesiącem pełnym wyjątkowych wydarzeń i zaskakujących ruchów na rynkach finansowych, nawet na tle szalonego 2020 roku. Z makroekonomicznego punktu widzenia, kluczowe znaczenie miała wygrana Demokratów w drugiej turze wyborów w Georgii, która pozwoliła im na przejęcie kontroli nad amerykańskim Senatem. Wiele inicjatyw ustawodawczych wprawdzie nadal może być zablokowanych przez Republikanów, to jednak w kwestiach budżetowych oraz administracyjnych Demokraci zyskali znacznie większą swobodę działania. Istotnie zwiększyło to szanse na przyjęcie szerokiego pakietu stymulacyjnego, który mógłby mocno pobudzić amerykańską gospodarkę. Szczególnie entuzjastycznie zareagowały aktywa o dużej wrażliwości na cykl koniunkturalny: Russell 2000 oraz MSCI EM, podczas gdy obligacje skarbowe uległy przecenie. Wiodące indeksy notowały ujemne wyniki (S&P 500 spadł o 1,1%, DAX o 2,1%) lub zachowywały się neutralnie (Nasdaq +0,3%).

Uwaga wielu inwestorów była jednak skupiona na innym segmencie rynku. W styczniu obserwowaliśmy bowiem niesamowite zachowanie grupy spółek o największym udziale krótkiej sprzedaży, na czele z szeroko komentowanym w mediach przypadkiem GameStopu. Inicjatywa „wyciskania shortów” (short squeeze), która miała swoje korzenie w dyskusjach na forach internetowych, szybko zyskała popularność w szerszych kręgach inwestorów detalicznych i instytucjonalnych. Poprzez nagłe, masowe skupowanie akcji, sprawili oni, że podmioty zaangażowane w krótką sprzedaż musiały zamykać swoje pozycje po drastycznie zawyżonych kursach. Efekty były piorunujące: spółki o dyskusyjnej wartości fundamentalnej urosły o kilkaset procent, a wiele funduszy hedgingowych wykazało gigantyczne straty. Problem short squeeze leży jednak w fakcie, że w pewnym momencie większość krótkich pozycji zostaje domknięta, a presja popytu znika. Kurs spółki ulega wówczas drastycznemu spadkowi, a inwestorzy (często detaliczni) zostają z absurdalnie drogo kupionymi akcjami.

Subfundusz QUERCUS Global Balanced rozpoczynał styczeń z umiarkowanym poziomem ryzyka, a do naszych głównych ekspozycji należały procykliczne aktywa. Wraz z upływem czasu redukowaliśmy najbardziej ryzykowne inwestycje, starając się przeczekać rynkowe zawirowania i wrócić wraz z normalizacją sytuacji. Sporadycznie decydowaliśmy się na taktyczne zagrania (kupno i szybka redukcja funduszy srebra), które pozwalały skorzystać z anomalii rynkowych. Obecnie posiadamy niewielką pozycję akcyjną z przeważającym udziałem Stanów Zjednoczonych. Utrzymujemy również obligacje państw z „drugiego szeregu” (Rumunia, Węgry, Włochy) i stopniowo redukujemy pozycję w obligacjach rynków bazowych. Jesteśmy niezmiennie pozytywnie nastawieni do surowców bazowych – wierzymy, że ożywienie gospodarcze w drugiej połowie 2021 roku powinno wspierać ten segment aktywów. Utrzymujemy również niewielką niezabezpieczoną ekspozycję na dolara amerykańskiego, która ma za zadanie stabilizować wyniki funduszu w sytuacji zwiększonej niepewności rynkowej.

Dziękujemy za okazane zaufanie i życzymy dalszych, udanych inwestycji.

Piotr Miliński
Zarządzający Funduszem QUERCUS Global Balanced

Wynik Subfunduszu (na koniec stycznia)  
07.02.2021_wykres_nr_1

Ekspozycja Subfunduszu na poszczególne segmenty aktywów
07.02.2021_wykres_nr_2
Miara ryzyka odzwierciedla urocznioną zmienność danego segmentu aktywów oraz jego wagę w portfelu. Przykładowo portfel złożony w 100% z polskich obligacji ma zmienność 6,7%, a z WIG20 37,3%.

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie edukacyjno-informacyjny / promocyjny i stanowi on wyraz własnych ocen, przemyśleń i opinii autora (autorów). Niniejszy materiał nie stanowi oferty, ani rekomendacji do zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. Podane informacje nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno-podatkowej. Podane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. Autor (autorzy) niniejszej publikacji oraz Quercus TFI S.A. dołożyli należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w niej informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Niemniej jednak autor (autorzy) niniejszej publikacji oraz Quercus TFI S.A. nie ponoszą odpowiedzialności za jej prawdziwość i kompletność informacji, ani za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji. Quercus TFI S.A. posiada zezwolenie na prowadzenie działalności udzielone przez Komisję Nadzoru Finansowego, będącą dla Quercus TFI S.A. organem nadzoru. Quercus TFI S.A. udostępnia niniejszą publikację nieodpłatnie. Quercus TFI S.A. informuje, że z każdą inwestycją związane jest ryzyko.