Komentarz do wyników subfunduszu QUERCUS Ochrony Kapitału

Podsumowanie sytuacji rynkowej
Luty okazał się słabszym miesiącem dla obligacji skarbowych. Doświadczyliśmy globalnej korekty w tym segmencie rynku, z istotnym wzrostem rentowności (spadku cen) tych instrumentów. W dużej mierze wynikało to z obaw co do wzrostu presji inflacyjnej w kolejnych kwartałach. Było to głównie efektem zapowiadanych działań fiskalnych, nakierowanych na poprawę konsumpcji prywatnej. Największy wpływ można było zaobserwować w przypadku amerykańskich obligacji, których rentowność wzrosła do poziomu 1,6% w przypadku instrumentów 10-letnich. W ślad za nimi podążyły papiery emitowane przez inne państwa, w tym polskie.   
Na rynku obligacji korporacyjnych pierwsze miesiące 2021 r. przyniosły dalszą poprawę wycen instrumentów. Historycznie najniższe stopy proc. w wysokości 0,10% po serii cięć dokonanych przez RPP w ubiegłym roku, pomagają dwojako w tym segmencie rynku. Po pierwsze zmniejszyło się ryzyko kredytowe emitentów. Po drugie nastąpiła realokacja kapitału zdeponowanego na lokatach bankowych w kierunku funduszy inwestycyjnych.
Na rynku pierwotnym pod koniec ubiegłego roku wielu emitentów, reprezentujących różne sektory gospodarki, z sukcesem plasowało nowe emisje obligacji korporacyjnych. W tym roku wysyp nowych ofert jest dopiero przed nami. Zakładamy, że publikacje sprawozdań finansowych przyspieszą proces emitowania nowych instrumentów dłużnych. Inwestorzy są otwarci na ten atrakcyjny segment, zarówno na rynku pierwotnym, jak też na rynku wtórnym, generując coraz większe obroty na rynku Catalyst oraz OTC.

Komentarz do wyników QUERCUS Ochrony Kapitału
QUERCUS Ochrony Kapitału zakończył luty wynikiem na poziomie +0,10% Konsekwentnie strategia subfunduszu oparta jest na generowaniu stabilnego wzrostu jednostki uczestnictwa przy niskiej zmienności wycen. Od początku działalności stopa zwrotu wynosi ponad 55%. Obecnie główny nacisk kierowany jest na budowaniu portfela o solidnej rentowności przy zachowaniu ryzyka kredytowego na bezpiecznym poziomie.
05.03.2021_wykres nr 1
Charakterystyka subfunduszu zakłada na stale wbudowaną poduszkę płynnościową, która umożliwia reagowanie na potrzeby naszych klientów praktycznie bez sprzedaży instrumentów. 50% portfela ma termin zapadalności do 2 lat, co daje dużą elastyczność w zarządzaniu subfunduszem. Obligacje skarbowe (zmiennokuponowe) stanowią dodatkowe wzmocnienie poduszki płynnościowej. Uzupełnienie portfela stanowiły obligacje gwarantowane przez Skarb Państwa, a emitowane przez Polski Fundusz Rozwoju. Portfel inwestycyjny jest dobrze zdywersyfikowany zarówno pod względem branżowym, poszczególnych emitentów (na stałe pomiędzy 30-40 emitentów), jak też posiadanych instrumentów o różnych terminach zapadalnościach (ponad 80 serii instrumentów).
Największe pozycje wśród instrumentów dłużnych nieskarbowych nadal to Grupa PZU i Kruk. W ramach bieżącej działalności konsekwentnie staramy się zwiększać dywersyfikację portfela, inwestując w podmioty o niskiej wrażliwości na sytuację gospodarczą w czasach pandemii.

Perspektywy
Rynek obligacji korporacyjnych powinien kontynuować pozytywne tendencje wraz z napływem środków do funduszy inwestycyjnych. Zakładamy dalszy rozwój rynku pierwotnego i zwiększoną aktywność emitentów w najbliższym czasie. Spready kredytowe obligacji korporacyjnych kształtują się nadal na atrakcyjnych poziomach w porównaniu do papierów skarbowych. Aktywne działania ze strony banków centralnych i programów fiskalnych działają wspierająco na kondycję finansową emitentów. Zakładamy dalszy stabilny wzrost wartości jednostki QUERCUS Ochrony Kapitału.

Krzysztof Grudzień
Zarządzający Subfunduszem QUERCUS Ochrony Kapitału

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie edukacyjno-informacyjny / promocyjny i stanowi on wyraz własnych ocen, przemyśleń i opinii autora (autorów). Niniejszy materiał nie stanowi oferty, ani rekomendacji do zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. Podane informacje nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno-podatkowej. Podane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. Autor (autorzy) niniejszej publikacji oraz Quercus TFI S.A. dołożyli należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w niej informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Niemniej jednak autor (autorzy) niniejszej publikacji oraz Quercus TFI S.A. nie ponoszą odpowiedzialności za jej prawdziwość i kompletność informacji, ani za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji. Quercus TFI S.A. posiada zezwolenie na prowadzenie działalności udzielone przez Komisję Nadzoru Finansowego, będącą dla Quercus TFI S.A. organem nadzoru. Quercus TFI S.A. udostępnia niniejszą publikację nieodpłatnie. Quercus TFI S.A. informuje, że z każdą inwestycją związane jest ryzyko.