Komentarz do wyników QUERCUS Global Balanced



QUERCUS Global Balanced zanotował w lutym wynik -0,94%, a stopa zwrotu od początku roku wyniosła -0,03%. Spadkowy miesiąc na rynku długu odbił się na wynikach subfunduszu, jednak pierwsze dni marca były już bardziej udane.

Luty przyniósł znaczące nasilenie rynkowych oczekiwań ożywienia gospodarczego, którego efektem były między innymi gwałtowne ruchy cen obligacji skarbowych. Rentowność 10-letniego długu Stanów Zjednoczonych przebiła w końcówce miesiąca poziom 1,50%, wracając tym samym do poziomów przedpandemicznych. W ślad za papierami amerykańskimi podążyły obligacje pozostałych krajów – zarówno niemieckie, jak i polskie papiery ustanowiły nowe, lokalne górki rentowności. Jeszcze silniejszą wyprzedaż obserwowaliśmy w przypadku papierów rynków wschodzących, denominowanych w twardej walucie.

Szybkość oraz skala osłabienia obligacji wywołała reakcję banków centralnych, chociaż próżno szukać w niej jednoznaczości i determinacji, które cechowały zeszłoroczne interwencje monetarne. Bank Australii zwiększył skalę programu skupu aktywów, a główny ekonomista Europejskiego Banku Centralnego zadeklarował walkę z „zacieśenianiem warunków monetarnych”. Rzecz w tym, że z ECB niemal równocześnie płyną komunikaty o braku potrzeby drastycznych działań. Amerykański FED również ograniczył się do werbalnych interwencji, a niektórzy z decydentów ocenili obecne wzrosty rentowności jako naturalny proces.

Czy trend na rynku obligacji może ulec odwróceniu? W krótkim terminie jest możliwe zejście rentowności na nieco niższe poziomy – mimo pewnego chaosu komunikacyjnego, wiele wskazuje na to, że ECB podejmie działania stabilizujące w ramach istniejących programów. Zdecydowane kroki amerykańskiego FED są nieco mniej prawdopodobne, chociaż jakiekolwiek zmiany w strukturze programów skupu (na wzór operacji twist) z pewnością stanowiłyby bardzo istotne wsparcie dla rynku. Na takim scenariuszu skorzystałyby anytcykliczne aktywa, których udział w portfelu uległ w ubiegłym miesiącu zwiększeniu. W średnim oraz dłuższym terminie spodziewamy się jednak kontynuacji wzrostu rentowności obligacji. Jeżeli programy stymulacyjne oraz ustępująca pandemia dadzą gospodarce chwilę oddechu, to banki centralne zaakceptują umiarkowany wzrost długoterminowych stóp procentowych. W związku z tym, w dłuższym okresie nadal preferujemy cykliczne aktywa, takie jak surowce czy spółki z tradycyjnych sektorów gospodarki.

Zmiany na rynku długu odbiły się również szerokim echem w pozostałych segmentach aktywów. Akcje spółek z sektora paliwowego i finansowego kontynuowały swoją dobrą passę. Od dołka w połowie 2020 roku, pobiły one Nasdaq o ok. 50pp. Relatywnie silny był również indeks Russell, skupiający małe i średnie spółki amerykańskie. Kolejną oznakę zmiany trendu widać natomiast na złocie, które znacząco słabnie w odniesieniu do szerokiego indeksu surowcowego. Wynika to właśnie z rosnących rentowności, które w naturalny sposób zmniejszają atrakcyjność inwestycyjną metali szlachetnych. Zwracamy jednak uwagę na równoczesną siłę surowców przemysłowych (miedź, ropa) oraz segmentu agro (m.in. soja, pszenica), które dyskontują wysoki popyt po otwarciu gospodarek, połączony z ograniczoną podażą i niskimi stanami zapasów. Widzimy szansę na kontynuację tego trendu, co odzwierciedlamy poprzez zaangażowanie w szeroki segment surowcowy.
Dziękujemy za okazane zaufanie i życzymy dalszych, udanych inwestycji.

Piotr Miliński
Zarządzający Funduszem QUERCUS Global Balanced

Słabość złota na tle szerokiego indeksu surowcowego
09.03.2021_wykres_nr_1 

Sektor paliwowy po raz pierwszy od długiego czasu zostawił w tyle Nasdaqa
09.03.2021_wykres_nr_2
 

Rentowności obligacji skarbowych odwróciły trend spadkowy
09.03.2021_wykres_nr_3 
Źródło wykresów: Bloomberg

Wynik Subfunduszu (na koniec lutego)
09.03.2021_wykres_nr_4
 
Ekspozycja Subfunduszu na poszczególne segmenty aktywów
09.03.2021_wykres_nr_5 
Miara ryzyka odzwierciedla urocznioną zmienność danego segmentu aktywów oraz jego wagę w portfelu.
Przykładowo portfel złożony w 100% z polskich obligacji ma zmienność 6,9%, a z WIG20 37,4%.


Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie edukacyjno-informacyjny / promocyjny i stanowi on wyraz własnych ocen, przemyśleń i opinii autora (autorów). Niniejszy materiał nie stanowi oferty, ani rekomendacji do zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. Podane informacje nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno-podatkowej. Podane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. Autor (autorzy) niniejszej publikacji oraz Quercus TFI S.A. dołożyli należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w niej informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Niemniej jednak autor (autorzy) niniejszej publikacji oraz Quercus TFI S.A. nie ponoszą odpowiedzialności za jej prawdziwość i kompletność informacji, ani za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji. Quercus TFI S.A. posiada zezwolenie na prowadzenie działalności udzielone przez Komisję Nadzoru Finansowego, będącą dla Quercus TFI S.A. organem nadzoru. Quercus TFI S.A. udostępnia niniejszą publikację nieodpłatnie. Quercus TFI S.A. informuje, że z każdą inwestycją związane jest ryzyko.