Komentarz miesięczny QUERCUS Global Growth

Po bardzo dobrym 2019 r. (wzrost jednostki QUERCUS Global Growth o 28,20%) i 2020 r. (wzrost jednostki QUERCUS Global Growth o 28,75%), również w 2021 r. kontynuowany jest trend wzrostowy. Wycena jednostki w I półroczu 2021 r. wzrosła o 4,42% do 143,80 zł. Warto również dodać, że QUERCUS Global Growth osiągnął dodatnią stopę zwrotu w 9 z ostatnich 10 kwartałów.

Wykres 1. Wzrost wartości jednostki QUERCUS Global Growth w okresie 2019 - VII 2021

04.08.2021_wykres nr 1
Źródło: Quercus TFI S.A.


Wykres 2. Kwartalne stopy zwrotu z QUERCUS Global Growth w ostatnich 10 kwartałach

04.08.2021_wykres nr 2
Źródło: Quercus TFI S.A.

W okresie I-VII 2021 r., szczególnie w pierwszej części, prym wiodły spółki tzw. starej ekonomii, które ucierpiały na pandemii. Inwestorzy na światowych rynkach finansowych oczekiwali, że wskutek wynalezienia szczepionek uda się mocno ograniczyć negatywny wpływ koronawirusa, a wyniki finansowe tych firm się poprawią. Pod koniec I półrocza 2021 r. więcej zaczęło się mówić o kolejnych wariantach koronawirusa, a obecnie powszechne są obawy o wpływie tzw. wariantu Delta. W ostatnim czasie można zauważyć również mocniejsze spadki rentowności obligacji, słabsze zachowanie niektórych surowców, a także mocne odczyty inflacyjne. Istotny spadek realnych stóp procentowych sprawił, że inwestorzy znowu optymistyczniej spojrzeli na spółki korzystające na pandemii, w tym wiele spółek wzrostowych nowej ekonomii. Zakładamy, że ten trend może być kontynuowany w kolejnych miesiącach.

W USA wyniki za 2Q21 zaraportowało już większość spółek. Generalnie sezon wynikowy można podsumować następująco:

• wyniki za 2Q21 generalnie były powyżej oczekiwań,
• perspektywa na 2H21 prezentowana przez spółki była dość ostrożna (m.in. przez wariant Delta, rosnącą bazę wynikową),
• reakcja notowań była zwykle umiarkowanie negatywna.

Interesującą obserwacją jest fakt, że konsensus wyników spółek na 2022 rok mocno wzrósł i wynosi obecnie więcej, niż wynosił przed pandemią. Dodatkowo wskutek dodruku pieniądza, mnożniki wycen na rynkach finansowych wzrosły.

Przechodząc do wyników QUERCUS Global Growth należy je ocenić jako solidne. Warto zauważyć, że pomimo korekty na spółkach wzrostowych, gdzie wiele strategii inwestycyjnych w pewnym momencie br. pokazywało stopy zwrotu rzędu minus kilku, kilkunastu procent, subfundusz zachowywał się dobrze i YTD stopa zwrotu cały czas była dodatnia, a zmienność jednostki niewysoka. W ostatnim czasie dokonaliśmy kolejnych zmian w portfelu i mamy nadzieję, że wpłyną one pozytywnie na wyniki w 2H21.

Przechodząc do omówienia kluczowych składników portfela, cały czas podoba nam się sektor gamingowy, ochrony zdrowia oraz szeroko pojęty e-commerce/płatności. Cały czas szukamy również nowych okazji inwestycyjnych i systematycznie je znajdujemy, gdyż na rynkach jest wiele atrakcyjnie wycenionych walorów.

Spółki z segmentu gamingowego w Polsce, ale też na świecie, zachowują się w tym roku słabo. O ile w niektórych przypadkach spadek kursu ma uzasadnienie fundamentalne, tak w pozostałych na notowania ma wpływ gorszy lokalny sentyment do sektora. Widzimy szansę, że w perspektywie 1-3 miesięcy sentyment do sektora gamingowego ulegnie poprawie, więc już teraz zasadne jest budowanie ekspozycji na tą branżę. Wśród najważniejszych oczekiwanych przez nas wydarzeń wymienić należy m.in. zaprezentowanie nowej gry przez 11b studios 12 sierpnia br., zakończenie przeglądu opcji strategicznych przez Ten Square Games, czy dobre wyniki za 2Q21 Creepy Jar. Również na świecie widzimy okazje w sektorze gamingowym. Łącznie około 20% aktywów subfunduszu jest zainwestowane w tym segmencie.

Drugim istotnym sektorem w aktywach QUERCUS Global Growth jest ochroay zdrowia (stanowi on około 40% aktywów). Podobają nam się zarówno spółki duże, jak np. Pfizer czy Novartis, ale również mniejsze, mocno przecenione, jak np. Vertex Pharmaceuticals. W przypadku dużych firm farmaceutycznych, zgodnie z naszymi oczekiwaniami, wyniki za 2Q21 były mocne, głównie za sprawą solidnej sprzedaży w segmencie onkologicznym. Pandemia koronawirusa sprawiła, że bardzo mało diagnozowało się pacjentów. To z kolei sprawia, że w tym roku więcej pacjentów zostanie zdiagnozowanych i objętych leczeniem, a to powoduje zwiększone wydatki na leki oraz zyski spółek z sektora ochrony zdrowia. W przypadku mniejszych firm biotechnologicznych oczekujemy licznych odczytów z badań klinicznych w 2H21, co w przypadku sukcesów powinno zwiększyć wartość spółek o być może nawet kilkadziesiąt procent.

Trzecim istotnym sektorem w stukturze aktywów QUERCUS Global Growth jest e-commerce / płatności. Trendy, takie jak przenoszenie się handlu do internetu czy odchodzenie od płatności gotówkowych na rzecz płatności elektronicznych, są wieloletnimi tendencjami, na który pozytywny wpływ miała pandemia koronawirusa. Spółki z tego sektora stanowią około 15% aktywów i są to głównie liderzy w swoich branżach, jak Amazon, Mastercard czy Visa. Są to spółki, które powinny także korzystać na podwyższonej inflacji.

Ekspozycja na pozostałe sektory (głównie IT) wynosi około 25%, a łączna ekspozycja subfunduszu na akcje na koniec VII 2021 r. wynosiła 90%. Pozwala nam to na dokupowanie okazyjnie wycenionych walorów. Pozycje denominowane w walutach obcych stanowią około 68% portfela, głównie jest to USD. Biorąc pod uwagę słabość PLN w połowie lipca 2021 r., zdecydowaliśmy się zabezpieczyć istotną część ryzyka walutowego.

Podsumowując, 2019 r. był bardzo dobry (+28,20%). Rok 2020 okazał się nawet nieco lepszy (+28,75%). W I-VII 2021 r. kontynuowany był trend wzrostowy wartości ju QUERCUS Global Growth o 4,42%. Pracujemy nad tym, aby w kolejnych kwartałach 2021 r. podtrzymać dobrą passę.

Zapraszamy do wspólnego inwestowania!

dr Arkadiusz Bebel
Zarządzający Subfunduszem QUERCUS Global Growth

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie edukacyjno-informacyjny / promocyjny i stanowi on wyraz własnych ocen, przemyśleń i opinii autora (autorów). Niniejszy materiał nie stanowi oferty, ani rekomendacji do zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. Podane informacje nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno-podatkowej. Podane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej. Autor (autorzy) niniejszej publikacji oraz Quercus TFI S.A. dołożyli należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w niej informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Niemniej jednak autor (autorzy) niniejszej publikacji oraz Quercus TFI S.A. nie ponoszą odpowiedzialności za jej prawdziwość i kompletność informacji, ani za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji. Quercus TFI S.A. posiada zezwolenie na prowadzenie działalności udzielone przez Komisję Nadzoru Finansowego, będącą dla Quercus TFI S.A. organem nadzoru. Quercus TFI S.A. udostępnia niniejszą publikację nieodpłatnie. Quercus TFI S.A. informuje, że z każdą inwestycją związane jest ryzyko.