Komentarz miesięczny QUERCUS Dłużny Krótkoterminowy oraz QUERCUS Obligacji Skarbowych

QUERCUS Dłużny Krótkoterminowy

Listopad okazał się najlepszym miesiącem w historii subfunduszu. QUERCUS Dłużny Krótkoterminowy zyskał aż 2,75% i z nawiązką odrobił straty z poprzednich miesięcy. Wynik od początku roku to 1,48%. Subfundusz nadal znajduje się w czołówce swojej grupy porównawczej. Wpływ na tak wysoki wynik w ostatnim miesiącu miały głównie zmiennokuponowe obligacje skarbowe oraz obligacje indeksowane inflacją. Bieżąca rentowność portfela przekracza 10%, co zwiększa szanse, że w najbliższych miesiącach również pojawią się ponadprzeciętne zyski.

Nadal utrzymujemy podwyższone zaangażowanie w obligacje korporacyjne, w związku z wcześniejszymi umorzeniami. Preferujemy emitentów z udziałem Skarbu Państwa oraz liderów w swoich branżach. Dominującą branżą jest sektor finansowy. Wśród obligacji skarbowych warto zwrócić uwagę na instrumenty indeksowane inflacją. W obecnym środowisku (CPI ponad 17%) powinny one nie tylko stabilizować portfel, ale również mocno przyczynić się do wzrostów jednostki uczestnictwa.

QUERCUS Obligacji Skarbowych

Na taki miesiąc uczestnicy funduszy obligacji skarbowych czekali od dawna. QUERCUS Obligacji Skarbowych również zaliczył swój najlepszy miesiąc w historii. Wzrost jednostki uczestnictwa o 10,02% był jednym z najwyższych w grupie porównawczej. Wynik od początku roku to -12,81%. Na rekordowy wynik w listopadzie wpłynęła nasza strategia z utrzymywaniem podwyższonego zaangażowania w stałokuponowych obligacjach skarbowych oraz wysokim duration.

Obecnie na polskiej krzywej rentowności preferujemy obligacje 3, 4 i 5-letnie. Mają one relatywnie wysoką rentowność przy nieco niższej zmienności. Ważną część portfela stanowią obligacje indeksowane inflacją. W obecnym środowisku, gdy inflacja jest dwucyfrowa, powinny one przynieść pokaźne stopy zwrotu. W miarę wzrostu cen, stopniowo realizowaliśmy zyski na najdłuższych pozycjach. Na koniec miesiąca, ryzyko portfela, mierzone wskaźnikiem duration, wyniosło ok. 4,12 roku.

WYKRES 1. QUERCUS Obligacji Skarbowych i QUERCUS Dłużny Krótkoterminowy.

12.12.2022_wykres nr 1

Wydarzenia rynkowe

Listopad przyniósł nieznaczną falę pesymizmu, jeżeli chodzi o polską gospodarkę. Dane, które napłynęły, wyraźnie wskazują, że spowolnienie gospodarcze rozpędza się. Jeszcze nie ma recesji, ale zarówno konsumenci, jak i przedsiębiorcy coraz bardziej odczuwają skutki wysokich stóp procentowych. Popyt na kredyt hipoteczny praktycznie nie istnieje, a wysoka inflacja każe rezygnować z dodatkowej konsumpcji. Transfery rządowe oraz ograniczenia wzrostu cen prądu i ogrzewania nie są w stanie skompensować spadku płac realnych (wzrost wynagrodzeń pomniejszony o inflację). Stopniowo można również zauważyć występowanie efektów drugiej rundy. Pracownicy żądają podwyżek, które pozwoliłyby utrzymać konsumpcję na niezmienionym poziomie mimo inflacji, a przedsiębiorcy zmuszeni są dalej podnosić ceny produkowanych dóbr i usług m.in. z tytułu wyższych kosztów energii. Gospodarka zwalnia, ale skutkiem ubocznym tego procesu powinna być niższa inflacja. I to jest jedyny pozytyw w tej sytuacji. Obligacje skarbowe lubią takie środowisko, gdy PKB idzie w dół, a inflacja zaczyna zakręcać. Ten efekt widzieliśmy w listopadzie. Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych spadła w ostatnim miesiącu z 8,34% do 6,58%, 5-letnich z 8,56% do 6,84%, a dwulatek z 8,60% do 6,92%. Wśród wydarzeń zagranicznych warto wspomnieć konferencję prezesa amerykańskiej Rezerwy Federalnej J. Powella. Zasugerował on, że Fed może spowolnić tempo zacieśniania polityki monetarnej już na grudniowym posiedzeniu. Momentalnie nastąpiło dostosowanie rynku i obecnie instrumenty finansowe wyceniają podwyżkę tylko o 50 punktów bazowych. Taka sama skala jest też w cenach instrumentów europejskich, a najbliższe posiedzenia tych dwóch, głównych banków centralnych są już w przyszłym tygodniu. Rentowności 10-letnich obligacji amerykańskich spadły w listopadzie z 4,05% do 3,61%, a 10-letnich niemieckich Bundów z 2,14% do 1,93%. Polskie obligacje zachowywały się w listopadzie znacznie lepiej. To pokłosie wcześniejszej przeceny, wyższych nominalnych rentowności oraz zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych, na który zdecydowała się RPP, mimo braku formalnego ogłoszenia tego faktu..

WYKRES 2. Zmiany rentowności 10-letnich obligacji skarbowych.

12.12.2022_wykres nr 2Polska gospodarka

Dane makroekonomiczne zaprezentowane w listopadzie pokazały hamującą polską gospodarkę. Produkcja przemysłowa wzrosła o 6,8%, budowlano-montażowa o 3,9%, a sprzedaż detaliczna tylko o 0,7% w porównaniu do października 2021 roku. Zatrudnienie wzrosło o 2,4%, a wynagrodzenia o 13%. Wskaźnik PMI, który jest probierzem aktywności przedsiębiorstw w przyszłości, zanotował w październiku najniższy poziom (42) od wybuchu pandemii, po czym nieznacznie odbił w listopadzie do 43,4. PKB wzrósł w trzecim kwartale o 3,6% rok do roku, ale składowe były słabe (dezinflacyjne). Inwestycje wzrosły o 2%, a konsumpcja prywatna tylko o 0,9%. Aż 2,2 punktu procentowego dołożyły zapasy, które również wyróżniały się w poprzednich kwartałach. Gospodarka coraz bardziej napotyka przeszkody w postaci wysokiej inflacji, zacieśnienia monetarnego oraz spowolnienia w Europie, a szczególnie w Niemczech. Dołek cykliczny jest spodziewany na początku 2023 roku. W listopadzie ceny rosły o 17,4% w skali roku. To pierwszy spadek dynamiki inflacji od lutego 2022 i wprowadzenia tarcz antyinflacyjnych. RPP utrzymała koszt pieniądza na niezmienionym poziomie. Naszym zdaniem cykl podwyżek stóp procentowych został już zakończony.

WYKRES 3. PKB i jego kontrybucje.

12.12.2022_wykres nr 3

Perspektywy

Listopad był tym miesiącem, na który czekali inwestorzy. Od momentu przekroczenia przez rentowności 9% pod koniec października, obligacje systematycznie zyskują. Wśród czynników, które odpowiadają za odwrócenie trendu spadkowego warto wymienić: zakończenie cyklu podwyżek stóp procentowych w Polsce, nadchodzące spowolnienie gospodarcze, cofnięcie agresywnych oczekiwań na zacieśnienie monetarne za granicą oraz powrót inwestorów zagranicznych na nasz rynek obligacji skarbowych. To powyższe zestawienie będzie sprzyjało inwestycjom w dług skarbowy również w kolejnych miesiącach. Od dłuższego czasu sugerowaliśmy w komentarzach stopniowe zwiększanie zaangażowania w QUERCUS Obligacji Skarbowych i Ci inwestorzy, którzy skorzystali z naszych podpowiedzi, powinni czuć się usatysfakcjonowani.

Mariusz Zaród
Zarządzający QUERCUS Obligacji Skarbowych oraz QUERCUS Dłużny Krótkoterminowy

Niniejszy materiał jest informacją reklamową. Ma charakter edukacyjno-informacyjny i stanowi wyraz własnych ocen, przemyśleń i opinii autora (autorów). Niniejszy materiał nie jest ofertą ani rekomendacją do zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. Podane informacje nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawnej. Zamieszczone w niniejszym dokumencie informacje nie stanowią informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną ani rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE). Autor (autorzy) niniejszej publikacji oraz Quercus TFI S.A. dołożyli należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w niej informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Niemniej jednak autor (autorzy) niniejszej publikacji oraz Quercus TFI S.A. nie ponoszą odpowiedzialności za jej prawdziwość i kompletność informacji, ani za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji. Quercus TFI S.A. udostępnia niniejszą publikację nieodpłatnie. Quercus TFI S.A. informuje, że z każdą inwestycją związane jest ryzyko.
QUERCUS Dłużny Krótkoterminowy i QUERCUS Obligacji Skarbowych (dalej: „Subfundusze”) są subfunduszami QUERCUS Parasolowy SFIO i nie są subfunduszami rynku pieniężnego w rozumieniu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1131 z dnia 14 czerwca 2017 r. w sprawie funduszy rynku pieniężnego. Informacje o QUERCUS Parasolowy SFIO oraz Subfunduszach, w tym szczegółowy opis polityki inwestycyjnej oraz czynników ryzyka, a także historyczne dane finansowe, zawarte są w Prospekcie Informacyjnym i Kluczowych Informacjach dla Inwestorów, dostępnych w siedzibie Quercus TFI S.A. oraz na stronie internetowej www.quercustfi.pl. Quercus TFI S.A. ani QUERCUS Parasolowy SFIO nie gwarantują realizacji założonych celów inwestycyjnych ani uzyskania określonych wyników inwestycyjnych. Uczestnik musi liczyć się z możliwością utraty przynajmniej części zainwestowanych środków. QUERCUS Parasolowy SFIO może lokować powyżej 35% wartości aktywów Subfunduszu w papiery wartościowe emitowane, poręczane lub gwarantowane przez Skarb Państwa lub Narodowy Bank Polski. Podane wyniki są stopami zwrotu jednostek uczestnictwa kategorii A Subfunduszu we wskazanym okresie. Wyniki te nie uwzględniają podatku od dochodów kapitałowych oraz opłat związanych z nabyciem jednostek uczestnictwa. Podane stopy zwrotu są oparte na danych historycznych i nie stanowią gwarancji uzyskania podobnych w przyszłości. Indywidualna stopa zwrotu z inwestycji każdego uczestnika zależy od dnia nabycia i dnia zbycia jednostek uczestnictwa oraz od pobranych opłat manipulacyjnych i wysokości należnego podatku. Wartości jednostek uczestnictwa Subfunduszu oraz Tabela Opłat dostępne są na stronie internetowej www.quercustfi.pl. Przed nabyciem jednostek uczestnictwa należy wnikliwie zapoznać się z Prospektem Informacyjnym oraz kosztami i opłatami związanymi z inwestowaniem w jednostki uczestnictwa. Quercus TFI S.A. posiada zezwolenie na prowadzenie działalności udzielone przez Komisję Nadzoru Finansowego, będącą dla Quercus TFI S.A. organem nadzoru.