Rok 2024: oczekiwana kontynuacja pozytywnej koniunktury na rynkach w pierwszych miesiącach nowego roku

Warszawa, 13 grudnia 2023 r. Po znakomitym roku 2023, Zarządzający Funduszami QUERCUS zakładają utrzymanie dobrej koniunktury na rynkach finansowych w pierwszych miesiącach nowego roku. Wyniki funduszy dłużnych w całym 2024 r. ponownie powinny okazać się znacząco lepsze od oprocentowania depozytów bankowych. Zyski powinny zapewnić także metale szlachetne. 

„Kończy się rok 2023. Do historii rynków finansowych przejdzie jako bardzo udany, a w przypadku polskich aktywów jako znakomity. Dlaczego? WIG ustanowił rekord wszechczasów. Na wartości zyskiwały nasze obligacje, zarówno skarbowe, jak i korporacyjne. Złoty umocnił się do euro i dolara o 7-8%. Wyniki polskich funduszy inwestycyjnych przekroczyły założenia z początku roku. Nawet w przypadku najbardziej bezpiecznych strategii stopy zwrotu osiągną poziom 11-12%, a w przypadku akcji nawet ok. 35-40%.” – komentuje Sebastian Buczek, Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.

Zarządzający Funduszami QUERCUS z optymizmem patrzą na pierwsze miesiące roku 2024, zwracając uwagę na następujące czynniki, które mogą mieć istotny wpływ na rynki finansowe w kolejnych kwartałach:
ZEWNĘTRZNE
-/? Rok 2023 był bardzo udany dla rynków akcji, rok kolejny może być trudniejszy
+ Inflacja nie jest już istotnym problemem
- Stopy proc. wysoko, banki centralne będą kontynuować QT przynajmniej w najbliższych miesiącach
=/- Globalna gospodarka w trakcie spowolnienia / możliwa recesja w USA w 2H24 
+ Zyski spółek (ciągle) na wysokich poziomach
? Czy Chiny wesprą swoją gospodarkę znaczącym pakietem fiskalnym
- Najważniejszym czynnikiem ryzyka pozostaje wojna w Ukrainie
WEWNĘTRZNE
+ Polska wybrała Europę -> korzystne dla polskich akcji, obligacji i złotego, tym bardziej, że inwestorzy zagraniczni są ciągle niedoważeni
+/- Wyceny większości polskich spółek nadal są dość niskie z długoterminowej perspektywy, dywidendy mogą być rekordowe; jeśli spowolnienie gospodarcze wydłuży się w czasie, wyniki firm mogą się jednak pogorszyć
- Nastroje inwestorów zbliżają się do strefy optymizmu
- Brak wsparcia ze strony RPP
? PPK pomagają, ale co dalej z OFE

„Zakładamy kontynuację pozytywnych tendencji na rynkach akcji w pierwszych miesiącach nowego roku. Zarówno WIG, jak i S&P500, mogą osiągnąć nowe rekordy. Koniec bessy na amerykańskim rynku obligacji miał miejsce w październiku 2023 r. Wzrosty cen amerykańskich obligacji pomogą również polskim instrumentom, co umożliwi kontynuację dobrej passy naszych funduszy dłużnych. Jesteśmy pozytywnie nastawieni do metali szlachetnych. Najpoważniejszym czynnikiem ryzyka pozostaje geopolityka, z agresywną Rosją na czele, a także możliwa recesja w amerykańskiej gospodarce w 2H24.” – podsumowuje Sebastian Buczek, Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.