Komentarz miesięczny QUERCUS Global Growth
W październiku subfundusz QUERCUS Global Growth osiągnął stopę zwrotu na poziomie -0,82% wobec benchmarku na poziomie -2,24%. Pomimo słabszej końcówki października, początek listopada daje nadzieje na udaną końcówkę roku dzięki m.in. pozytywnemu odbiorowi przez rynki wygranej Donalda Trumpa w amerykańskich wyborach prezydenckich oraz lepszym od oczekiwań raportowanym wynikom za miniony kwartał.
Październik potwierdził swoją sławę miesiąca pod znakiem podwyższonej zmienności na rynkach. Przy czym dla jednych rynków była to zmienność o negatywnym obliczu, a dla innych - wręcz przeciwnie, o wyjątkowo pozytywnym. Relatywnie mocne były akcje amerykańskie i gdyby nie ostatnia sesja października, to indeks S&P 500 odnotowałby szósty kolejny miesiąc na plusie. Zdecydowanie istotniejszy dla rynków impuls wzrostowy przyszedł wraz z ogłoszeniem wyników wyborów prezydenckich w USA na początku listopada. Zdecydowana wygrana Donalda Trumpa w amerykańskich wyborach prezydenckich wywołała pozytywną reakcję na amerykańskim rynku akcji, gdzie pierwsza powyborcza sesja przyniosła skok indeksu S&P 500 o 2,5%. Jest kilka argumentów stojących za tak mocną rynkową reakcją, jak to, że polityka Trumpa pomoże akcjom w USA dzięki zapowiadanej deregulacji gospodarki i większym wydatkom budżetowym, a niektóre sektory mają skorzystać na zapowiedziach podwyżkach ceł. Cła z kolei to zła wiadomość dla innych gospodarek (np. europejskiej czy chińskiej), stąd w ostatnim tygodniu było widać zwiększony przepływ gotówki właśnie w kierunku amerykańskiej giełdy. Ponadto, ta wyjątkowo dobra forma amerykańskiego rynku kapitałowego, widoczna już na długo przed listopadowymi wyborami, wynika z kilku czynników. Po pierwsze ze stopniowej normalizacji inflacji, dzięki której można obniżać stopy procentowe. Po drugie z relatywnie mocnej kondycji rynku pracy, który wbrew wielu obawom nie wszedł jak dotąd w recesję. A po trzecie, z rewolucji technologicznej związanej z rozwojem sztucznej inteligencji. Patrząc z kolei z perspektywy historycznej sezonowości, to okres ostatnich dwóch miesięcy roku przynosił zazwyczaj dodatnie stopy zwrotu, co tym bardziej zwiększa szansę na kontynuację hossy w perspektywie przynajmniej kolejnych 2 miesięcy.
To co działało w październiku na korzyść kontynuacji hossy na amerykańskiej giełdzie to zdecydowanie kolejny udany sezon wyników. Po zaraportowaniu wyników za 3Q24 przez 453 spółek wchodzących w skład indeksu S&P 500, średnie pozytywne zaskoczenie pomiędzy prognozami analityków, a raportowanymi przez spółki zyskami na akcję wyniosło ok. +7,0% w porównaniu do +7,1% w ostatnich czterech kwartałach. Jest to zatem kolejny dobry kwartał pod względem pozytywnych zaskoczeń raportowanymi wynikami, a jego wydźwięk jest tym większy, że po słabym 2Q24, rynek podchodził zdecydowanie bardziej ostrożnie do trwającego obecnie sezonu wyników.
Wykres. 1. Zaskoczenia wynikowe na przychodach i zyskach na akcję dla indeksu S&P500
Źródło: Bloomberg, dane na 11.11.2024 r.
Tak jak wskazaliśmy powyżej, jesteśmy już na finiszu sezonu wyników kwartalnych w Stanach Zjednoczonych, gdzie poza Nvidią zaraportowały wszystkie największe amerykańskie spółki technologiczne i należy zakwalifikować powoli kończący się okres raportów kwartalnych do kategorii udanych. Na ten moment w ramach indeksu S&P500 zaraportowało 453 spółek (dane na 11.11.2024 r.), z czego w ok. 71% przypadkach spółki pokazały lepsze wyniki na poziomie zysku netto od konsensusów rynkowych. To co istotniejsze dla podtrzymania trwających wzrostów na rynkach w kolejnych kwartałach to zdecydowanie konieczność poprawiania wyników przez spółki także w latach 2025-26. Na ten moment konsensus analityków zakłada wzrost EPS-ów we wskazanym okresie o odpowiednio 12,7% oraz 12,4%. Wsparciem dla podtrzymania wysokich dynamik wyników będzie zdecydowanie uniknięcie wejścia gospodarki amerykańskiej w recesję, co wspierane jest przez relatywnie mocną kondycję rynku pracy.
Wykres. 2. Prognozowany wzrost EPS r/r dla S&P 500
Źródło: Yardeni Research, IBES; dane na 11.11.2024 r.
Podsumowując, wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA wraz z udanym sezonem wyników amerykańskich spółek za 3Q24 był wsparciem dla kontynuacji hossy na amerykańskiej giełdzie w ostatnich tygodniach. Przed nami ostatnie dwa miesiące roku, które z perspektywy historycznej sezonowości są jednym z najlepszy okresów dla rynków akcji w ciągu roku. Kluczowym wydarzeniem w listopadzie będzie z pewnością publikacja wyników Nvidii, która przypada na 21 listopada, co może mieć istotny wpływ na sentyment do całego sektora spółek technologicznych.
Daniel Łuszczyński, CFA
Zarządzający Subfunduszem QUERCUS Global Growth
Niniejszy materiał jest informacją reklamową. Ma charakter edukacyjno-informacyjny i stanowi wyraz własnych ocen, przemyśleń i opinii autora (autorów). Niniejszy materiał nie jest ofertą ani rekomendacją do zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. Podane informacje nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawnej. Zamieszczone w niniejszym dokumencie informacje nie stanowią informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną ani rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE). Autor (autorzy) niniejszej publikacji oraz Quercus TFI S.A. dołożyli należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w niej informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Niemniej jednak autor (autorzy) niniejszej publikacji oraz Quercus TFI S.A. nie ponoszą odpowiedzialności za jej prawdziwość i kompletność informacji, ani za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji. Quercus TFI S.A. udostępnia niniejszą publikację nieodpłatnie. Quercus TFI S.A. informuje, że z każdą inwestycją związane jest ryzyko.
QUERCUS Global Growth (dalej: „Subfundusz”) jest subfunduszem QUERCUS Parasolowy SFIO. Informacje o QUERCUS Parasolowy SFIO oraz Subfunduszu, w tym szczegółowy opis polityki inwestycyjnej oraz czynników ryzyka, a także historyczne dane finansowe, zawarte są w Prospekcie Informacyjnym i Dokumencie zawierającym kluczowe informacje, dostępnych w siedzibie Quercus TFI S.A. oraz na stronie internetowej www.quercustfi.pl. Quercus TFI S.A. ani QUERCUS Parasolowy SFIO nie gwarantują realizacji założonych celów inwestycyjnych ani uzyskania określonych wyników inwestycyjnych. Uczestnik musi liczyć się z możliwością utraty przynajmniej części zainwestowanych środków. Wartość aktywów netto Subfunduszu może cechować się dużą zmiennością, ze względu na skład portfela, a w szczególności inwestowanie aktywów Subfunduszu w akcje i instrumenty pochodne. QUERCUS Parasolowy SFIO może lokować powyżej 35% wartości aktywów Subfunduszu w papiery wartościowe emitowane, poręczane lub gwarantowane przez Skarb Państwa lub Narodowy Bank Polski. Podane wyniki są stopami zwrotu jednostek uczestnictwa kategorii A Subfunduszu we wskazanym okresie. Wyniki te nie uwzględniają podatku od dochodów kapitałowych oraz opłat związanych z nabyciem jednostek uczestnictwa. Podane stopy zwrotu są oparte na danych historycznych i nie stanowią gwarancji uzyskania podobnych w przyszłości. Indywidualna stopa zwrotu z inwestycji każdego uczestnika zależy od dnia nabycia i dnia zbycia jednostek uczestnictwa oraz od pobranych opłat manipulacyjnych i wysokości należnego podatku. Wartości jednostek uczestnictwa Subfunduszu oraz Tabela Opłat dostępne są na stronie internetowej www.quercustfi.pl. Przed nabyciem jednostek uczestnictwa należy wnikliwie zapoznać się z Prospektem Informacyjnym oraz kosztami i opłatami związanymi z inwestowaniem w jednostki uczestnictwa. Quercus TFI S.A. posiada zezwolenie na prowadzenie działalności udzielone przez Komisję Nadzoru Finansowego, będącą dla Quercus TFI S.A. organem nadzoru.