W I kwartale 2018 r. Fundusz osiągnął stopę zwrotu +0,9%.
Podsumowanie sytuacji rynkowej w I kwartale 2018 r.
Hossa na rynkach finansowych zaczęła się w I kwartale 2009 r. Ostatnia średnioterminowa fala wzrostowa rozpoczęła się po wyborze D. Trumpa w listopadzie 2016 r. i osiągnęła swój lokalny szczyt w styczniu br. Od tamtej pory trend krótkoterminowy zmienił się na spadkowy. W I kwartale WIG stracił o 8,4%, DAX 6,3%, S&P500 1,2%. Jedynie Nasdaq zyskał 2,3%.
Wykres 1. WIG – ostatnie 10 lat
Źródło: stooq.pl
Ceny surowców również zaczęły się gwałtownie zmieniać. Ropa wprawdzie podrożała do 65 dolarów (+7%), ale miedź potaniała o 8%. Złoto zyskało 1% i kosztowało 1325 dolarów. Ceny obligacji skarbowych na świecie wahały się, najpierw wzrosły, później spadły. Rentowność 10-letnich obligacji polskich spadła do 3,17%. Złoty zyskał nieco na wartości do dolara (3,42 zł) i stracił do euro (4,21 zł).
Na warszawskiej GPW doszło do wyraźnej zmiany siły relatywnej poszczególnych segmentów rynku. WIG20 spadł o 10,2%, a sWIG80 o 2,8%.
Krótkie podsumowanie wyników Funduszu
Wyniki Funduszu w I kwartale br. były dodatnie. In plus wpłynęły udane inwestycje w akcje średnich spółek, takich jak XTB (+23%), Vistula (+7%) czy Dom Development (+4%). Posiadane akcje w większości są wycenione nisko, na jednocyfrowych wskaźnikach P/E18. Skrajnym przypadkiem jest XTB, notowane na poziomie P/E18
Dobrze pracowała część dłużna Funduszu. Część surowcowa (niewielka pozycja w złocie) nie dostarczyła dużo wartości.
Korzystnie oddziaływały pozycje zabezpieczające oparte na S&P500, WIG20 i DAX, ze względu na spadek tych indeksów. W trakcie kwartału zwiększaliśmy poziom zabezpieczeń, sprzedając głównie kontrakty na Nasdaq.
Na koniec kwartału struktura aktywów Funduszu przedstawiała się następująco:
• akcje 52% (minus pozycje zabezpieczające 19%),
• instrumenty dłużne nieskarbowe 35%,
• instrumenty dłużne skarbowe i depozyty 14%,
• złoto 1%.
Struktura walutowa z kolei wyglądała następująco:
• złoty 94%,
• euro 4%,
• dolar 2%.
Oczekiwania na dalszą część br.
I kwartał przyniósł pierwszy pomruk zbliżającej się zmiany trendu średnio- lub nawet długoterminowego, aczkolwiek krótkoterminowo rynki są dość mocno wyprzedane, co może zwiastować odbicie w II kwartale. Na cały rok 2018 zalecamy bardziej defensywne strategie, takie jak właśnie QUERCUS Multistrategy FIZ. Na warszawskiej GPW powinna poprawiać się relatywna siła średnich i mniejszych spółek. Głównym powodem są i będą kolejne wezwania na polskie firmy przeprowadzane przez inwestorów strategicznych, którzy wykorzystują niski poziom notowań do przejmowania i wycofywania spółek z GPW.
Tabela 1. Najważniejsze czynniki, które mogą wpływać na koniunkturę na GPW w 2018 r.
- Hossa na rynkach rozwiniętych trwa już od 9 lat, akcje na świecie są więc drogie - Poziom różnych wskaźników ekonomicznych wskazuje na szczytowanie koniunktury gospodarczej - Polityka banków centralnych powinna być zaostrzana, oczekujemy kontynuacji QT przez Fed i kolejnych podwyżek stóp w Stanach ? Ceny surowców mogą podlegać sporym wahaniom ? Być może ruszą PPK + Ceny naszych akcji, szczególnie średnich i mniejszych spółek (SMS), są atrakcyjne, wiele podmiotów jest wycenianych na poziomie 10-krotności zysków lub nawet niżej, co mobilizuje popyt ze strony inwestorów strategicznych + Nastroje polskich inwestorów są słabe |
Źródło: analizy Quercus TFI S.A.
Na koniec chcielibyśmy jeszcze podać ostatnią informację, dotyczącą sprzedaży obligacji GetBack S.A.
Zarząd Quercus TFI S.A. podjął w dniu dzisiejszym (3 kwietnia 2018 r.) decyzję o utworzeniu funduszu R1 FIZ.
R1 FIZ zostanie dokapitalizowany kwotą ok. 86.000.000 zł przez Quercus TFI S.A. i fundusz Q1 FIZ w proporcji 50/50.
R1 FIZ odkupi wszystkie obligacje spółki GetBack S.A., będące w posiadaniu subfunduszu QUERCUS Ochrony Kapitału wydzielonego w ramach QUERCUS Parasolowy SFIO, QUERCUS Multistrategy FIZ i QUERCUS Absolute Return FIZ po cenie 100% wartości nominalnej wraz z odsetkami na ostatni dzień wyceny, tj. 29 marca br.
Wszystkie dotychczasowe zobowiązania wynikające z wyemitowanych obligacji spółka GetBack S.A. uregulowała terminowo.
Sebastian Buczek i Bartłomiej Cendecki
Zarządzający Funduszem
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie edukacyjno – informacyjny / promocyjny i stanowi on wyraz własnych ocen, przemyśleń i opinii autora (autorów). Niniejszy materiał nie stanowi oferty ani rekomendacji do zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. Podane informacje nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej. Podane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej.
Autor (autorzy) niniejszej publikacji oraz Quercus TFI S.A. dołożyli należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w niej informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Niemniej jednak autor (autorzy) niniejszej publikacji oraz Quercus TFI S.A. nie ponoszą odpowiedzialności za jej prawdziwość i kompletność informacji, ani za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.
Quercus TFI S.A. posiada zezwolenie na prowadzenie działalności udzielone przez Komisję Nadzoru Finansowego, będącą dla Quercus TFI S.A. organem nadzoru.
Quercus TFI S.A. udostępnia niniejszą publikację nieodpłatnie. Quercus TFI S.A. informuje, że z każdą inwestycją związane jest ryzyko.