Szykują się duże dywidendy | Quercus TFI S.A.

Szykują się duże dywidendy

Komentarz z 8.04.2019 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu
Quercus TFI S.A.

I kwartał za nami. Można się spierać czy rację mają rynki akcji, czy obligacji. Te pierwsze wskazują, że mamy do czynienia tylko z krótkim spowolnieniem w globalnej gospodarce, te drugie – że przed nami możliwa recesja. Ktoś będzie miał rację, ktoś się pomyli. Zobaczymy. Ale tym razem chcielibyśmy zwrócić uwagę na inne ważne zagadnienie – dywidendy.

To, że wiele średnich i małych spółek w br. wypłaci wysokie dywidendy, jest znane inwestorom od dawna. Wśród liderów są czołowi polscy deweloperzy, jak Dom Development czy Atal, w przypadku których oczekiwana stopa dywidendy przekracza 11%. I to nie tylko w br., ale przez najbliższe 3 (!) lata.

Wykres 1. Kurs Dom Development – ostatnie 3 lata (w br. kurs urósł o 30%)

20190408_DOM_3_lata

Tego jednak, czego chyba rynek do tej pory nie rozpoznawał, to kwestia dywidend dużych spółek z udziałem Skarbu Państwa, szczególnie w 2020 r. Przyszłorocznemu budżetowi pieniądze na pewno się przydadzą. Jakoś trzeba będzie sfinansować (przedwyborczy) stymulus fiskalny.

Pierwszym podmiotem, który daje wyraźny sygnał, że dywidendy w 2020 r. mogą być miłą niespodzianką dla inwestorów, jest PKO BP. Bank jest bardzo dobrze skapitalizowany. W br. wypłaci 1,33 zł dywidendy na akcję. To daje stopę dywidendy na poziomie 3,4%, czyli bez szału. Ale w przyszłym roku może wypłacić 50% zysku jednostkowego z 2018 r. i 50% zysku jednostkowego z 2019 r. Szacunki analityków wskazują na wypłatę rzędu 2,87 zł na akcję, czyli aż 7,2%. Tym samym PKO BP stałby się jedną z najlepszych dywidendowych spółek, przewyższając być może nawet historycznych liderów, czyli PZU i Pekao. 

Wykres 2. Kurs PKO BP – ostatnie 3 lata (w br. zmiana kursu 0%)

20190408_PKO_3_lata 

Oczywiście do przyszłego roku czasu jest jeszcze bardzo dużo i wiele rzeczy może się zdarzyć po drodze. Ale sygnał wysyłany przez największy polski bank jest jasny – jeśli tylko będzie można, dywidenda zostanie wypłacona w znacznie wyższej niż dotychczas kwocie. Temat ten może dotyczyć również innych spółek, w przypadku których akcjonariuszem wiodącym jest Skarb Państwa.

Reasumując, czekając na werdykt dotyczący rynku globalnego: czy rację mają akcje, czy obligacje, nie zapominajmy o różnych ciekawych i najczęściej pozytywnych kwestiach dotyczących naszej giełdy. Jedną z nich są dywidendy, które w br. będą bardzo okazałe w przypadku spółek średnich i mniejszych, ale w roku przyszłym największe pozytywne niespodzianki mogą czekać również akcjonariuszy dużych spółek, na czele z PKO BP.

Autor jest założycielem i Prezesem Zarządu Quercus TFI S.A.

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie edukacyjno – informacyjny / promocyjny i stanowi on wyraz własnych ocen, przemyśleń i opinii autora (autorów). Niniejszy materiał nie stanowi oferty ani rekomendacji do zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. Podane informacje nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej. Podane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej.
Autor (autorzy) niniejszej publikacji oraz Quercus TFI S.A. dołożyli należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w niej informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Niemniej jednak autor (autorzy) niniejszej publikacji oraz Quercus TFI S.A. nie ponoszą odpowiedzialności za jej prawdziwość i kompletność informacji, ani za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.
Quercus TFI S.A. posiada zezwolenie na prowadzenie działalności udzielone przez Komisję Nadzoru Finansowego, będącą dla Quercus TFI S.A. organem nadzoru.
Quercus TFI S.A. udostępnia niniejszą publikację nieodpłatnie. Quercus TFI S.A. informuje, że z każdą inwestycją związane jest ryzyko.