QUERCUS Obligacji Skarbowych
Początek roku charakteryzował się bardzo dużą zmiennością na polskim rynku obligacji skarbowych. Subfundusz QUERCUS Obligacji Skarbowych – mimo dużych wahań wartości jednostki – zakończył miesiąc „na plusie” i zyskał 0,06%. Styczeń przyniósł kolejne, znaczne nabycia do funduszu, które pozwoliły nam zwiększyć zaangażowanie m.in. w obligacje indeksowane inflacją.
Pozytywny wpływ na wynik w styczniu miały polskie obligacje zmiennokuponowe, indeksowane inflacją oraz obligacje zagraniczne, głównie amerykańskie. Obligacje stałokuponowe, zwłaszcza te o długim terminie do zapadalności, przyniosły ujemną kontrybucję. Aktywne zarządzanie i częste zawieranie transakcji podniosły wynik o dodatkowe kilka punktów bazowych. Wyprzedaż na rynku dłużnym po danych o grudniowej inflacji, wykorzystaliśmy do zwiększenia alokacji w długoterminowe obligacje o stałym oprocentowaniu, a pod koniec miesiąca zrealizowaliśmy zyski. Na koniec stycznia, ryzyko portfela, mierzone wskaźnikiem duration, wyniosło ok. 3,7 roku.
QUERCUS Dłużny Krótkoterminowy
Subfundusz QUERCUS Dłużny Krótkoterminowy rozpoczął 2020 rok bardzo dobrym wynikiem. W styczniu zyskał 0,35%, będąc jednym z najlepszych funduszy w swojej klasie. Subfundusz nie posiada ekspozycji na polskie długoterminowe benchmarki, dlatego w styczniu nie poniósł strat. Pozytywną kontrybucję do wyniku przyniosły inwestycje w obligacje zmiennokuponowe, indeksowane inflacją oraz dług przedsiębiorstw.
Wzrost aktywów w styczniu, pozwolił nam zwiększyć zaangażowanie w sektorze energetycznym oraz wśród emitentów bankowych. Wzięliśmy także udział w emisjach długu korporacyjnego na rynku pierwotnym. Po pierwszym roku działalności subfundusz QUERCUS Dłużny Krótkoterminowy może pochwalić się bardzo dużą dywersyfikacją. Obecnie, zaangażowanie w obligacje korporacyjne wynosi ok. 45%, a ryzyko stopy procentowej jest minimalne, ponieważ fundusz nie inwestuje w długoterminowe obligacje o stałym kuponie.
WYKRES 1. Zmiany rentowności 10-letnich obligacji skarbowych.
Wydarzenia rynkowe
styczeń przyniósł bardzo dużą zmienność na światowych rynkach obligacji skarbowych. Od początku roku głównym tematem rozmów jest kwestia rozprzestrzeniania się nowego wirusa. Przedłużone świętowanie Nowego Roku w Chinach, przestoje w firmach produkcyjnych, zawieszenie działania giełdy w Szanghaju i wstrzymany ruch turystyczny mogą przełożyć się na osłabienie globalnego wzrostu gospodarczego. Obecna epidemia wygląda poważniej niż SARS w 2003 roku, ale – na tym etapie rozwoju – skutki dla światowej gospodarki są trudne do oszacowania. Z końcem stycznia liczba członków Unii Europejskiej zmniejszyła się o Wielką Brytanię. Uporządkowany Brexit był zapowiadany, więc nie wpłynął na zachowanie europejskich aktywów. Ani EBC, ani amerykańska Rezerwa Federalna nie zmieniły założeń prowadzonej polityki monetarnej. Najbliższe miesiące powinny przynieść dalszą stabilizację w oczekiwaniu na efekty dotychczasowych obniżek kosztu pieniądza i wprowadzonych programów płynnościowych. Najważniejszym wydarzeniem na polskim rynku dłużnym był zaskakująco wysoki odczyt inflacji konsumenckiej za grudzień. Wzrost wskaźnika z 2,6% do 3,4% przebił nawet najwyższe oczekiwania ekonomistów. Pierwszy kwartał powinien przynieść dalszy wzrost cen spowodowany m.in. podwyżkami cen prądu czy wyższą akcyzą na alkohol i papierosy. Ceny polskich obligacji skarbowych spadały w styczniu. Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych wzrosła z 2,11% do 2,14%, chociaż w trakcie miesiąca była nawet na poziomie 2,34%. Lepiej zachowywały się krótsze instrumenty. Rentowność 5-letnich obligacji spadła z 1,82% do 1,80%, a dwuletnich o 3 punkty bazowe do 1,54%. Na skutek obaw o koronawirusa, kapitał poszukiwał bezpiecznych przystani. Napływ środków wsparł obligacje na rynkach bazowych. Rentowność 10-letnich obligacji amerykańskich spadła z 1,92% do 1,51%, a 10-letnich niemieckich Bundów z -0,19% do -0,47%. Umocniły się też waluty postrzegane za najbezpieczniejsze: japoński jen i szwajcarski frank.
Polska gospodarka
Publikowane w styczniu dane przyniosły nieznaczne odreagowanie w polskiej gospodarce. Produkcja przemysłowa za grudzień wzrosła o 3,8%, a sprzedaż detaliczna o 7,5% (w stosunku do grudnia 2018 roku). Płace rosły szybciej o 6,2%, a zatrudnienie o 2,6% (rok do roku). Stopa bezrobocia na koniec roku wyniosła 5,2% i była najniższa w historii, a inflacja CPI „podskoczyła” do 3,4%. PKB za cały 2019 rok wzrósł o 4%, wobec oczekiwań 4,2% i wzrostu o 5,1% w 2018 roku. Stopniowe osłabienie aktywności gospodarczej wraz z coraz niższą skłonnością do konsumpcji będą ograniczały wzrost gospodarczy również w 2020 roku. Na styczniowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych. Nie spodziewamy się zmian kosztu pieniądza w najbliższych kwartałach, przy czym bardziej prawdopodobne jest poluzowanie polityki monetarnej niż jej zacieśnienie.
WYKRES 2. PKB w cenach stałych, kontrybucje zmiany.
Perspektywy
Zgodnie z naszymi przewidywaniami, w 2020 roku „króluje” zmienność. Początek roku pozostanie pod wpływem podwyższonej inflacji konsumenckiej (możliwe odczyty powyżej 4% w skali roku) i wyższej podaży obligacji na rynku pierwotnym. Od drugiego kwartału, poziom inflacji prawdopodobnie zacznie spadać, a coraz słabsze dane z gospodarki realnej, powinny przełożyć się na umocnienie obligacji skarbowych. Sprzyjać temu powinno również wysokie zaspokojenie potrzeb pożyczkowych, gołębia polityka głównych, światowych banków centralnych oraz bagatelizowanie wyższych cen konsumenckich przez Radę Polityki Pieniężnej.
Mariusz Zaród
Zarządzający QUERCUS Obligacji Skarbowych oraz QUERCUS Dłużny Krótkoterminowy
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie edukacyjno – informacyjny / promocyjny i stanowi on wyraz własnych ocen, przemyśleń i opinii autora (autorów). Niniejszy materiał nie stanowi oferty ani rekomendacji do zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. Podane informacje nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej. Podane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej.
Autor (autorzy) niniejszej publikacji oraz Quercus TFI S.A. dołożyli należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w niej informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Niemniej jednak autor (autorzy) niniejszej publikacji oraz Quercus TFI S.A. nie ponoszą odpowiedzialności za jej prawdziwość i kompletność informacji, ani za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.
Quercus TFI S.A. posiada zezwolenie na prowadzenie działalności udzielone przez Komisję Nadzoru Finansowego, będącą dla Quercus TFI S.A. organem nadzoru.
Quercus TFI S.A. udostępnia niniejszą publikację nieodpłatnie. Quercus TFI S.A. informuje, że z każdą inwestycją związane jest ryzyko.