Z wiadomości rynkowych - QUERCUS Ochrony Kapitału | Quercus TFI S.A.

Z wiadomości rynkowych - QUERCUS Ochrony Kapitału

Komentarz z 18.03.2020 r.

NBP uruchamia polski program luzowania ilościowego (QE i TLTRO) oraz otwiera drogę do interwencji fiskalnej na dużą skalę. Jest to odpowiedź banku centralnego na zagrożenia, jakie niesie za sobą epidemia koronawirusa.  

NBP podjął decyzję o uruchomieniu następujących instrumentów:
•   wprowadzenie operacji „repo” zasilających banki w płynność, pierwsza operacja została przeprowadzona wczoraj;
•   wdrożenie „na dużą skalę zakup obligacji skarbowych na rynku wtórnym w ramach strukturalnych operacji otwartego rynku”, to polskie QE - NBP będzie skupował obligacje na rynku wtórnym, więc również od banków które były głównymi finansującymi potrzeby pożyczkowe Państwa, teraz pojawia się wielki nowy kupujący;
•   wprowadzenie kredytu wekslowego dla banków, który - podobnie jak program TLTRO wprowadzony przez EBC - będzie umożliwiać refinansowanie kredytów dla sektora niefinansowego, to operacje skonstruowane tak, aby banki mogły zastawić część portfela kredytowego i generować nowy kredyt, bardzo istotne w obecnym warunkach, kiedy potrzeba wygenerować kredyt obrotowy, który wesprze przedsiębiorstwa i zapobiegnie zwolnieniom pracowników i pogłębieniu spowolnienia;
•   jednocześnie Zarząd NBP poparł propozycję Prezesa NBP dot. obniżenia stóp procentowych NBP, głównie uzasadniając obniżeniem kosztów dla sektora niefinansowego i kosztów fiskalnych. Ponadto Zarząd NBP rekomenduje RPP istotne obniżenie stopy rezerwy obowiązkowej oraz podniesienie oprocentowania rezerwy z 0,5% do poziomu stopy referencyjnej 1.5%.

Dodatkowo zarząd NBP rekomenduje również szereg działań na rzecz poprawy płynności i zmniejszenia obciążeń przedsiębiorstw i banków.
•   w ramach polityki fiskalnej wymienia m.in. czasowe kasowe rozliczanie podatków dla wszystkich firm, zawieszenie płatności podatków oraz składek na ZUS i PPK, kompensaty dla przedsiębiorców kosztów absencji pracowników od pierwszego dnia absencji pracownika.
•   w ramach polityki nadzorczej - wykorzystanie nadwyżki płynności w stosunku do minimalnego wymogu LCR oraz elastyczne podchodzenie do realizacji przez banki wymogu MREL, pozwalające bankom wykorzystać w pełni okres przewidziany w BRRD II, tj. do 2024 r.
•   w odniesieniu do sektora bankowego - Zarząd NBP pozytywnie ocenia wprowadzanie przez banki karencji w spłacie kredytów dla sektora niefinansowego. Uważa, że wsparciem dla banków mogłoby być zredukowanie lub zawieszenie podatku bankowego, w szczególności w zakresie ekspozycji korporacyjnych oraz obniżenie wymaganego bufora ryzyka systemowego.

QUERCUS Ochrony Kapitału

Główne założenia przyjętej polityki inwestycyjnej wraz z charakterystyką funduszu:
+ Znacząca poduszka płynności
Subfundusz ma stale wbudowaną dużą poduszkę płynnościową, która umożliwia reagowanie na potrzeby płynnościowe naszych klientów praktycznie bez sprzedaży instrumentów. Obligacje skarbowe stanowią dodatkowe wzmocnienie poduszki płynnościowej.
+ Blisko 50% portfela zapada w ciągu 1 roku
Portfel obligacji bankowych i korporacyjnych jest dobrze zdywersyfikowany pod kątem zapadalności poszczególnych serii instrumentów (ponad 70 serii instrumentów dłużnych).

18032020_RYS._NR_1
+ Największa pozycja - PZU
Największy udział % w subfunduszu stanowią obligacje naszego narodowego ubezpieczyciela PZU S.A. Pozycja lidera i bardzo dobra kondycja finansowa stanowią o niskim ryzyku kredytowym tego emitenta.
+ Brak ryzyka stopy procentowej
Subfundusz praktycznie nie posiada inwestycji w stałokuponowe obligacje długoterminowe, stąd też ryzyko mierzone wskaźnikiem duration wynosi jedynie 0,3 roku.
+ Niewielka zmienność wartości ju
W obecnej sytuacji rynkowej subfundusz QUERCUS Ochrony Kapitału notuje nieco większą niż zazwyczaj zmienność ceny ju, ale i tak dużo mniejszą od konkurencji. Długoterminowo wycena subfunduszu należy do najbardziej stabilnych na całym polskim rynku funduszy.

18032020_wykres_nr_1
+ Dobrze zdywersyfikowana struktura aktywów
Portfel obligacji bankowych i korporacyjnych jest dobrze zdywersyfikowany pod kątem branżowym emitentów, jak też zapadalności poszczególnych serii instrumentów. Ryzyko kredytowe jest na bieżąco monitorowane i kontrolowane.

Krzysztof Grudzień
Zarządzający Subfunduszem QUERCUS Ochrony Kapitału

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie edukacyjno – informacyjny / promocyjny i stanowi on wyraz własnych ocen, przemyśleń i opinii autora (autorów). Niniejszy materiał nie stanowi oferty ani rekomendacji do zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. Podane informacje nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej. Podane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej.
Autor (autorzy) niniejszej publikacji oraz Quercus TFI S.A. dołożyli należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w niej informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Niemniej jednak autor (autorzy) niniejszej publikacji oraz Quercus TFI S.A. nie ponoszą odpowiedzialności za jej prawdziwość i kompletność informacji, ani za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.
Quercus TFI S.A. posiada zezwolenie na prowadzenie działalności udzielone przez Komisję Nadzoru Finansowego, będącą dla Quercus TFI S.A. organem nadzoru.
Quercus TFI S.A. udostępnia niniejszą publikację nieodpłatnie. Quercus TFI S.A. informuje, że z każdą inwestycją związane jest ryzyko.