QUERCUS Gold - kiedy kupować złoto? | Quercus TFI S.A.

QUERCUS Gold - kiedy kupować złoto?

Komentarz z 25.03.2020 r.
Jarosław Jamka
Wiceprezes Zarządu, Z-ca Dyrektora Inwestycyjnego
Quercus TFI S.A.


1)    Dla mnie obecnie najważniejsza cechą złota jest jego dodatnia korelacja z wielkością aktywności banków centralnych (i polityków po stronie fiskalnej) w czasie recesji i bezpośrednio po recesji – o ile działania podjęte w ramach walki z recesją mogą ewentualnie mieć ujemne konsekwencje dla gospodarki także już po wyjściu z recesji (np. skok inflacji już po wyjściu z recesji jako wynik szaleńczych wydatków w walce z recesją)
2)    W obecnym cyklu recesja a później ożywienie/ekspansja – można założyć, że banki centralne nie wycofają wszystkich obecnych stymylusów już po wyjściu z recesji – pod pretekstem, że lepiej nie ryzykować zabicia kruchego ożywienia itd. – dokładnie tak jak w latach 2010-2015. TUTAJ powstanie ryzyko pojawienia się inflacji – co przynajmniej w pierwszym okresie po wyjściu z obecnego kryzysu złoto może dalej rosnąć…
3)    Obecny kryzys i spadki na giełdzie można porównywać jedynie do roku 2008
4)    Moim zdaniem jest szansa, żeby złoto zachowało się dzisiaj podobnie jak zachowało się w latach 2007-2011
5)    W latach 2007 – 2009 złoto miało generalnie 3 okresy:
a.    Okres wzrostu ceny złota przed i bezpośrednio po wejściu w recesję: od czerwca 2007 do marca 2008 roku złoto rośnie +56%.
b.    Spadki złota w trakcie wybuchu recesji i bezpośrednio po krachu z powodu bankructwa Lehmana: od marca do listopada cena złota spada o -29%.
c.    Okres po krachu i pierwsze lata po wyjściu z recesji: od listopada 2008 do grudnia 2009 rośnie o +70%.
6)    Te trzy okresy widać na poniższych dwóch wykresach:
24.03.2020_wykres_nr_1

24.03.2020_wykres_nr_2

7)    Co ważne podczas drugiego okresu złoto zaczęło spadać razem z akcjami zaraz po wybuchu Lehmana. Ewidentnie sytuacja wtedy była dokładnie taka jak dzisiaj: ważniejsza była płynność niż ujemna korelacja ceny złota z akcjami. Co ciekawe złoto zakończyło spadki dokładnie w momencie, kiedy obligacje UST też przestały być sprzedawane pod płynność (jak dzisiaj). Odbicie rozpoczęło się 12-13 listpopada, dokładne kiedy rentowności 10y UST zaczęły gwałtownie spadać  - wtedy skończyła się sprzedaż wszystkiego pod płynność.
8)    Jak sytuacja wygląda dzisiaj? Złoto jest obecnie w drugiej fazie „wybuchu recesji i krachu” – czyli spada razem z akcjami (w tym samym czasie spadają też ceny obligacji). Jesteśmy w okresie sprzedaży wszystkiego pod płynność.
9)    Pierwsza faza trwa od sierpnia 2018 do 9 marca 2020 roku: cena złota rośnie o +43%
10)    Co ciekawe, podobnie jak w końcówce  2007 i na początku roku 2008 gdy cena złota rosła jak spadały akcje… dzisiaj mieliśmy tego namiastkę – złoto rosło aż do 9 marca podczas gdy S&P500 spadał już od 19 lutego (w tym czasie cena złota zrobiła: +4%, akcje: -19%.... relatywnie +23%)
11)    Obecnie jesteśmy w drugiej fazie: cena złota spada razem z akcjami, od 9 marca do 20 marca o -11%
12)    Dzisiejszą sytuacje widać na wykresach:

24.03.2020_wykres_nr_3

24.03.2020_wykres_nr_4
13)    Jak rynki (klasy aktywów) odzyskają dawne korelacje, to powinniśmy mieć dołek na złocie i początek trzeciej fazy…
14)    Kiedy to nastąpi? Jeżeli nie będzie jeszcze jednej panicznej fali wyprzedaży w najbliższych dwóch tygodniach, to zakładam że od 1 do 6 tygodni powinniśmy przejść do trzeciej fazy… początek wzrostów..
15)    REKOMENDACJA w kilku punktach:
         a.    można już pomału akumulować złoto, szczególnie przy takich technicznych poziomach wsparcia jak 1450-1500 usd; albo 1400 usd, albo 1300 usd
         b.    jednocześnie należy obserwować ogólną sytuację na rynkach, czy czasem nie czeka nas kolejna mocna fala spadkowa w najbliższych 2-3 tygodniach – jeżeli tak to złoto może spaść o kolejne 100 do 200 USD (czyli na dwa niżej leżące poziomy wsparcia 1400 i 1300 usd)
         c.    należy obserwować różne klasy aktywów, czy nie wracają do dawnych korelacji  - szczególnie obligacje amerykańskie – powrót dawnych korelacji może wyznaczyć dołek na złocie tak jak w listopadzie 2008 roku
16)    poziomy wsparcia:
24.03.2020_wykres_nr_5
17)    patrząc obecnie na skale interwencji monetarnej i fiskalnej – można na dzisiaj założyć, że trzecia faza wzrostów dla złota może w tym cyklu też potrwać kilka ładnych lat…
18)    w 2008 roku trzecia faza trwała prawie 3 lata, a cena złota od listopada 2008 roku do września 2011 roku wzrosła z 712 USD do 1900 USD: +170%

Autor jest Zarządzającym Funduszami i Wiceprezesem Zarządu Quercus TFI S.A.

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie edukacyjno – informacyjny / promocyjny i stanowi on wyraz własnych ocen, przemyśleń i opinii autora (autorów). Niniejszy materiał nie stanowi oferty ani rekomendacji do zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. Podane informacje nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej. Podane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej.

Autor (autorzy) niniejszej publikacji oraz Quercus TFI S.A. dołożyli należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w niej informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Niemniej jednak autor (autorzy) niniejszej publikacji oraz Quercus TFI S.A. nie ponoszą odpowiedzialności za jej prawdziwość i kompletność informacji, ani za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.

Quercus TFI S.A. posiada zezwolenie na prowadzenie działalności udzielone przez Komisję Nadzoru Finansowego, będącą dla Quercus TFI S.A. organem nadzoru.

Quercus TFI S.A. udostępnia niniejszą publikację nieodpłatnie. Quercus TFI S.A. informuje, że z każdą inwestycją związane jest ryzyko.