Komentarz z 15.01.2022 r.
Sebastian Buczek,
Prezes Zarządu
Quercus TFI S.A.
Zgodnie z podsumowaniem naszych przewidywań inwestycyjnych na rok bieżący, rok 2022 powinien przynieść podwyższoną zmienność na giełdach, co dla cierpliwych inwestorów może oznaczać pojawienie się dobrych momentów do kupna przecenionych akcji. Zwracaliśmy jednak uwagę, że coraz bardziej podobają się nam polskie obligacje, zarówno skarbowe o stałym oprocentowaniu, jak i korporacyjne o zmiennym. Te pierwsze zostały mocno przecenione w ostatnich miesiącach, te drugie oferują wysokie kupony odsetkowe po wzroście stawek WIBOR, stwarzając bardzo ciekawe możliwości inwestycyjne w pierwszych miesiącach 2022 r.
Kiedy w ostatnich latach był najlepszy moment na kupno funduszy dłużnych? Trzeba cofnąć się do I fali pandemii, czyli marca 2020 r. Bardzo dobrze widać to na przykładzie naszych dwóch funduszy dłużnych, QUERCUS Dłużny Krótkoterminowy:
oraz QUERCUS Ochrony Kapitału:
Skala październikowo-listopadowych spadków była nawet większa niż w marcu 2020 r. Od grudnia 2021 r. rozpoczęła się kolejna hossa na rynku funduszy dłużnych, na razie głównie krótkoterminowych i z udziałem instrumentów korporacyjnych.
W przypadku klasycznych funduszy obligacji skarbowych sytuacja wygląda potencjalnie jeszcze ciekawiej. Skala spadków za ostatnie 4 miesiące jest tak duża, że „zjadła” zyski osiągnięte w latach 2019-2020. Przykładowo wartość jednostki uczestnictwa QUERCUS Obligacji Skarbowych wróciła do poziomu sprzed 3 lat:
Oczywiście w przypadku funduszy obligacji jest jeszcze za wcześnie, aby jednoznacznie obwieścić początek nowej hossy (inflacja ciągle może straszyć inwestorów, ponadto niepokoje geopolityczne czy normalizacja polityki pieniężnej przez Fed też nie ułatwiają sprawy), ale w ostatnich dniach sytuacja uległa poprawie na tyle, że patrząc na stopy zwrotu od początku br. większość funduszy obligacji jest już na plusie.
Reasumując, historia na rynkach lubi się powtarzać. Pierwsza fala pandemii w marcu 2020 r. wywołała popłoch wśród inwestorów i masowe umorzenia z funduszy dłużnych. Jak się później okazało, był to idealny moment do zajęcia pozycji i korzystania z kilku kwartałów wzrostu wartości jednostek uczestnictwa tych produktów. Po październikowo-listopadowej przecenie, w grudniu 2021 r. rozpoczęła się hossa w funduszach dłużnych krótkoterminowych i z udziałem instrumentów korporacyjnych. W przypadku funduszy obligacji nie jest wykluczone, że hossa właśnie się rodzi. W dużych bólach.
Sebastian Buczek
Zarządzający Funduszami i Prezes Zarządu Quercus TFI S.A.
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie edukacyjno – informacyjny / promocyjny i stanowi on wyraz własnych ocen, przemyśleń i opinii autora (autorów). Niniejszy materiał nie stanowi oferty ani rekomendacji do zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. Podane informacje nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej. Podane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej.
Autor (autorzy) niniejszej publikacji oraz Quercus TFI S.A. dołożyli należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w niej informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Niemniej jednak autor (autorzy) niniejszej publikacji oraz Quercus TFI S.A. nie ponoszą odpowiedzialności za jej prawdziwość i kompletność informacji, ani za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.
Quercus TFI S.A. posiada zezwolenie na prowadzenie działalności udzielone przez Komisję Nadzoru Finansowego, będącą dla Quercus TFI S.A. organem nadzoru.
Quercus TFI S.A. udostępnia niniejszą publikację nieodpłatnie. Quercus TFI S.A. informuje, że z każdą inwestycją związane jest ryzyko.