Wynik subfunduszu QUERCUS Global Balanced za trzeci kwartał wyniósł -0,25%. Utrzymujemy umiarkowanie defensywne nastawienie do ryzykownych aktywów, jednocześnie wykorzystując okazje nadarzające się w poszczególnych segmentach rynku.
Trzeci kwartał zakończył się jednolitą przeceną w zdecydowanej większości segmentów rynku. Od lipca do września, główne amerykańskie oraz europejskie indeksy akcyjne straciły ok. 5%, podczas gdy MSCI ACWI spadł o 7%. Niemal identyczne stopy zwrotu zanotowały obligacje: 10-latki krajów rozwiniętych skorygowały się o ok. 6%, a rentowności krótkich papierów skarbowych USA przebiły 4.25%. Przecenie uległa również ropa naftowa (-17% dla grudniowego kontraktu), co pociągnęło za sobą cały indeks surowcowy. Na tym tle relatywnie dobrze wypadły obligacje high yield – spadki w horyzoncie całego kwartału były relatywnie niewielkie, a niektóre segmenty wypracowały nawet dodatnie stopy zwrotu.
Z każdym tygodniem coraz bardziej wyraźna staje się relatywna siła amerykańskiej gospodarki. Mimo pewnych sygnałów rozluźnienia sytuacji (Job Openings, ISM Employment), rynek pracy nadal pozostaje zbyt silny, żeby zniwelować presję inflacyjną. Nie widać również dramatycznej zapaści wzrostu gospodarczego – konsensus rynkowy dla Q3 2022 nadal prognozuje wzrost w okolicach 1.1%, a niektóre źródła (GDPNow Atlanta Fed) wskazują nawet na możliwość sporego, pozytywnego zaskoczenia. Nie są to warunki, w których można się spodziewać rychłego złagodzenia polityki monetarnej. Podwyżki stóp o 75 oraz o 50pb. na dwóch pozostałych w tym roku posiedzeniach Fed wydają się bardzo prawdopodobne. Co więcej, stopy mogą pozostać na podwyższonym poziomie przez dłuższy okres czasu.
Zbliżający się sezon wynikowy w Stanach Zjednoczonych powinien również rzucić nieco światła na odporność poszczególnych spółek na pogorszenie koniunktury. W sektorach z dużą ekspozycją na kondycję konsumenta widzieliśmy już duże sygnały ostrzegawcze. Przykładowo, Nike zmaga się z poważnym nadmiarem zapasów i jest zmuszony do agresywnego cięcia cen. Swoje prognozy odwołało również AMD, dotknięte gwałtownie pogarszającą się sytuacją na rynku komputerów osobistych. Obecne cofnięcie popytu wygląda szczególnie rażąco na tle szału zakupowego z ubiegłego roku. Diametralnie zmieniła się również sytuacja w łańcuchach dostaw, które po okresie wzmożonego ruchu i gwałtownie rosnących cen zaczęły szybko wracać do normalności.
Po okresie słabości na rynku surowców, przełom kwartału przyniósł niezwykle silny wzrost cen ropy naftowej. Główną przyczyną jest decyzja OPEC o cięciu produkcji ropy o 2 miliony baryłek, co odpowiada ok. 2% światowego popytu. Wielu członków kartelu i tak nie było w stanie wykorzystać całego przysługującego im limitu produkcyjnego, a wolne moce osiągnęły bardzo niskie poziomy. Redukcja wydobycia następuje w dość newralgicznym momencie – w czwartym kwartale zakończy się globalne, skoordynowane uwalnianie strategicznych rezerw ropy, a unijne embargo spowoduje spadek eksportu z Rosji. Oczywiście, spowolnienie gospodarcze wpływa na równoczesne obniżenie globalnego popytu, jednak bilans rynku pozostaje mocno napięty. Dobitnie pokazuje to reakcja Stanów Zjednoczonych, które błyskawicznie potępiły ruch kartelu i zaczęły ponownie rozważać złagodzenie sankcji nałożonych na Wenezuelę.
Portfel subfunduszu pozostaje umiarkowanie defensywny. Niezmiennie utrzymujemy znaczną pozycję w meksykańskich lotniskach, które nadal nie wykazują oznak spowolnienia, a kursy ich akcji po raz kolejny pobiły S&P 500. Duration portfela dłużnego oscyluje w okolicach 1.0. Mamy przychylne nastawienie do spółek wydobywczych i staramy się wykorzystywać korekty do niewielkiego zwiększania ekspozycji w ten segment. Konsekwentnie korzystamy z wysokich stawek oferowanych przez rynek pieniężny, które w ostatnim tygodniu kwartału dochodziły nawet do 9.5%.
Piotr Miliński i Sebastian Buczek
Zarządzający subfunduszem QUERCUS Global Balanced
Liczba ogłoszonych wakatów - pierwsze oznaki rozluźnienia na rynku pracy, ale do równowagi jeszcze daleko
Szacunek PKB Atlanta Fed wskazuje na możliwe, pozytywne zaskoczenie za trzeci kwartał
Stopy zwrotu na rynku amerykańskim od początku roku – na plusie pozostaje tylko ropa
Źródło: Bloomberg, BLS, Atlanta Fed
Ekspozycja Subfunduszu na poszczególne segmenty aktywów
Miara ryzyka odzwierciedla urocznioną zmienność danego segmentu aktywów oraz jego wagę w portfelu.
Przykładowo portfel złożony w 100% z polskich obligacji 10Y ma zmienność 11,1%, a z WIG20 27,3%.
Niniejszy materiał jest informacją reklamową. Ma charakter edukacyjno-informacyjny i stanowi wyraz własnych ocen, przemyśleń i opinii autora (autorów). Niniejszy materiał nie jest ofertą ani rekomendacją do zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. Podane informacje nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawnej. Zamieszczone w niniejszym dokumencie informacje nie stanowią informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną ani rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE). Autor (autorzy) niniejszej publikacji oraz Quercus TFI S.A. dołożyli należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w niej informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Niemniej jednak autor (autorzy) niniejszej publikacji oraz Quercus TFI S.A. nie ponoszą odpowiedzialności za jej prawdziwość i kompletność informacji, ani za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji. Quercus TFI S.A. udostępnia niniejszą publikację nieodpłatnie. Quercus TFI S.A. informuje, że z każdą inwestycją związane jest ryzyko.
QUERCUS Global Balanced (dalej: „Subfundusz”) jest subfunduszem QUERCUS Parasolowy SFIO. Informacje o QUERCUS Parasolowy SFIO oraz Subfunduszu, w tym szczegółowy opis polityki inwestycyjnej oraz czynników ryzyka, a także historyczne dane finansowe, zawarte są w Prospekcie Informacyjnym i Kluczowych Informacjach dla Inwestorów, dostępnych w siedzibie Quercus TFI S.A. oraz na stronie internetowej www.quercustfi.pl. Quercus TFI S.A. ani QUERCUS Parasolowy SFIO nie gwarantują realizacji założonych celów inwestycyjnych ani uzyskania określonych wyników inwestycyjnych. Uczestnik musi liczyć się z możliwością utraty przynajmniej części zainwestowanych środków. Wartość aktywów netto Subfunduszu może cechować się dużą zmiennością, ze względu na skład portfela, a w szczególności inwestowanie aktywów Subfunduszu w akcje i instrumenty pochodne. QUERCUS Parasolowy SFIO może lokować powyżej 35% wartości aktywów Subfunduszu w papiery wartościowe emitowane, poręczane lub gwarantowane przez Skarb Państwa lub Narodowy Bank Polski. Podane wyniki są stopami zwrotu jednostek uczestnictwa kategorii A Subfunduszu we wskazanym okresie. Wyniki te nie uwzględniają podatku od dochodów kapitałowych oraz opłat związanych z nabyciem jednostek uczestnictwa. Podane stopy zwrotu są oparte na danych historycznych i nie stanowią gwarancji uzyskania podobnych w przyszłości. Indywidualna stopa zwrotu z inwestycji każdego uczestnika zależy od dnia nabycia i dnia zbycia jednostek uczestnictwa oraz od pobranych opłat manipulacyjnych i wysokości należnego podatku. Wartości jednostek uczestnictwa Subfunduszu oraz Tabela Opłat dostępne są na stronie internetowej www.quercustfi.pl. Przed nabyciem jednostek uczestnictwa należy wnikliwie zapoznać się z Prospektem Informacyjnym oraz kosztami i opłatami związanymi z inwestowaniem w jednostki uczestnictwa. Quercus TFI S.A. posiada zezwolenie na prowadzenie działalności udzielone przez Komisję Nadzoru Finansowego, będącą dla Quercus TFI S.A. organem nadzoru.