Komentarz miesięczny QUERCUS Dłużny Krótkoterminowy oraz QUERCUS Obligacji Skarbowych | Quercus TFI S.A.

Komentarz miesięczny QUERCUS Dłużny Krótkoterminowy oraz QUERCUS Obligacji Skarbowych

QUERCUS Dłużny Krótkoterminowy

Subfundusz QUERCUS Dłużny Krótkoterminowy zyskał w sierpniu 0,67% i kontynuował swoją fenomenalną passę rozpoczętą jeszcze w 2022 roku. Ostatnie miesiące zawsze kończyły się zyskami. Od początku roku wynik wynosi już 5,79%. Nasza prognoza zysku powyżej 8% wydaje się niezagrożona. Rezultat osiągnięty przez nasz portfel jest jednym z najwyższych w swojej grupie porównawczej. Sierpniowy wynik ma związek głównie z poprawą sentymentu do obligacji korporacyjnych oraz indeksowanych inflacją.

Aktywa Subfunduszu cały czas rosną. W sierpniu przekroczyły poziom 1 mld złotych. QDK jest jednym z beneficjentów napływu środków do branży TFI. Tego typu produkt może być wykorzystywany jako alternatywa dla depozytów bankowych, bądź jako stabilna, płynna część zdywersyfikowanego portfela inwestycyjnego. Nadal główny składnik lokat stanowią zmiennokuponowe obligacje skarbowe. Udział nowej pozycji, obligacji indeksowanych inflacją jest systematycznie zwiększany. Dopełnieniem portfela są obligacje korporacyjne. Tu główny nacisk kładziemy na liderów w swoich branżach oraz podmioty z udziałem Skarbu Państwa w akcjonariacie. Fundusz ma zabezpieczone ryzyko walutowe, a ryzyko zmienności (duration) wynosi poniżej 1 roku.

QUERCUS Obligacji Skarbowych

Świetny wynik osiągnął także subfundusz QUERCUS Obligacji Skarbowych. W sierpniu zyskał aż 0,97% i był najlepszy wśród porównywalnych funduszy zgodnie z klasyfikacją portalu Analizy Online. Wynik od początku roku wynosi obecnie 4,05%, ale w pierwszych dniach września został znacząco poprawiony. Subfundusz inwestuje tylko i wyłącznie w obligacje skarbowe i gwarantowane przez Skarb Państwa. Gros funduszu stanowią instrumenty długoterminowe, stąd wyniki za ostatnie okresy są znacznie powyżej benchmarku – Treasury BondSpot Poland. Jako uzupełnienie portfela występują zagraniczne obligacje skarbowe oraz instrumenty o mniejszym ryzyku, jak obligacje zmiennokuponowe i indeksowane inflacją.

Właśnie ta ostatnia grupa przyniosła znaczną, pozytywną kontrybucję w sierpniu. Wartość obligacji indeksowanych zależy od bieżących odczytów inflacyjnych, a procesy cenowe ponownie przyspieszyły w związku z podwyżkami cen prądu i gazu. Najbliższe miesiące będą nadal charakteryzować się podwyższoną dynamiką inflacji, dlatego nie rezygnujemy z tej pozycji. Ryzyko portfela, mierzone wskaźnikiem duration, wyniosło na koniec miesiąca 5,5 roku.

WYKRES 1. QUERCUS Obligacji Skarbowych i QUERCUS Dłużny Krótkoterminowy.

Wykres 1

Wydarzenia rynkowe

Tegoroczne wakacje zdecydowanie nie były czasem odpoczynku dla rynków. Coraz słabsze dane makroekonomiczne zwiększyły oczekiwania na wejście z przytupem w cykl luzowania monetarnego w USA, co skutkowało znacznym umocnieniem obligacji i gwałtownym osłabieniem dolara. Podczas ostatnich wystąpień J. Powell nie pozostawił wątpliwości. Fed rozpocznie cykl obniżek stóp procentowych już za niespełna 2 tygodnie. Recesja, której wszyscy wypatrują od kilku kwartałów nie nadchodzi, ale spowolnienie w danych (zwłaszcza z rynku pracy) jest widoczne gołym okiem. Ostatni raz tak wysokie stopy procentowe widzieliśmy w… 2001 roku, więc już najwyższy czas, aby polityka monetarna wsparła słabnącą gospodarkę. Rynki oczekują ponad czterech obniżek do końca 2024 roku oraz pięciu kolejnych w przyszłym roku. Najwięcej wątpliwości budzi posiedzenie wrześniowe, ponieważ drzwi są szeroko otwarte zarówno dla obniżki o 25 punktów bazowych, jak i dla ruchu dwukrotnie większego. Ostatnie tygodnie przyniosły zmianę lidera w amerykańskiej kampanii prezydenckiej. Kandydatka Demokratów stopniowo zwiększa przewagę nad Donaldem Trumpem odkąd oficjalnie potwierdziła swój start w wyborach. Rentowność 10-letnich amerykańskich Treasuries spadła z 4,03% do 3,90%, a niemieckich Bundów pozostała w rejonie 2,30%. Polskie wydarzenia ponownie pozostawały w cieniu zagranicznych. Brak zmian stóp procentowych na wrześniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej nie był zaskoczeniem. Inwestorów interesowała przede wszystkim konferencja prasowa szefa NBP i wskazówki na temat możliwych zmian stawki referencyjnej w przyszłości. Tym razem prezes Adam Glapiński wyraźnie złagodził ton swoich komentarzy, dając do zrozumienia, że wznowienie luzowania mogłoby nastąpić w drugiej połowie 2025 roku, a nie dopiero w 2026 roku, jak sugerował wcześniej. Prezentacja ustawy budżetowej z rekordowo wysokim deficytem tylko na chwilę znalazła się w centrum uwagi i nie zmieniła trendu na rynku dłużnym. Rentowność polskich, 10-letnich obligacji skarbowych nieznacznie wzrosła z 5,41% do 5,42%, 5-letnich spadła z 5,24% do 5,16%, a dwulatek z 4,94% do 4,80%. 

WYKRES 2. Zmiany rentowności 10-letnich obligacji skarbowych.

Wykres 2

Polska gospodarka

Dane makroekonomiczne zaprezentowane w sierpniu mają (po raz kolejny) negatywny wydźwięk. Słabsze od prognoz okazały się sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa i wynagrodzenia. Spadki rok do roku widać także w budowlance. Stopa bezrobocia nieoczekiwanie wzrosła do poziomu 5%. Inflacja CPI w sierpniu podskoczyła z 4,2% do 4,3%. Optymizmu nie widać w sektorze przedsiębiorstw. Wskaźnik kondycji branży pozostaje na poziomie niższym niż neutralny już od ponad 2 lat. Ministerstwo Finansów ma komfortową sytuację, ponieważ sfinansowało już prawie 90% potrzeb pożyczkowych. RPP po raz kolejny nie zmieniła stóp procentowych i nadal wynoszą 5,75%.

Perspektywy

Od początku roku utrzymują się tendencje, które wywindowały zeszłoroczne wyniki na dwucyfrowy poziom. W tym roku o takie wyniki będzie trudniej, ale stopy zwrotu nadal powinny być okazałe i znacznie przekroczyć oprocentowanie lokat bankowych. QUERCUS Dłużny Krótkoterminowy czerpie i nadal będzie czerpał z wysokich stawek WIBOR oraz poprawy sentymentu do obligacji korporacyjnych. QUERCUS Obligacji Skarbowych jest jednym z beneficjentów hossy na rynku „skarbówek”, a zbliżające się obniżki stóp procentowych za oceanem mogą jeszcze poprawić wyniki.

WYKRES 3. Inflacja CPI i stopa referencyjna NBP. 

Wykres 3

Mariusz Zaród
Zarządzający QUERCUS Obligacji Skarbowych oraz QUERCUS Dłużny Krótkoterminowy

Niniejszy materiał jest informacją reklamową. Ma charakter edukacyjno-informacyjny i stanowi wyraz własnych ocen, przemyśleń i opinii autora (autorów). Niniejszy materiał nie jest ofertą ani rekomendacją do zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. Podane informacje nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawnej. Zamieszczone w niniejszym dokumencie informacje nie stanowią informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną ani rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE). Autor (autorzy) niniejszej publikacji oraz Quercus TFI S.A. dołożyli należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w niej informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Niemniej jednak autor (autorzy) niniejszej publikacji oraz Quercus TFI S.A. nie ponoszą odpowiedzialności za jej prawdziwość i kompletność informacji, ani za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji. Quercus TFI S.A. udostępnia niniejszą publikację nieodpłatnie. Quercus TFI S.A. informuje, że z każdą inwestycją związane jest ryzyko.
QUERCUS Dłużny Krótkoterminowy i QUERCUS Obligacji Skarbowych (dalej: „Subfundusze”) są subfunduszami QUERCUS Parasolowy SFIO i nie są subfunduszami rynku pieniężnego w rozumieniu rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1131 z dnia 14 czerwca 2017 r. w sprawie funduszy rynku pieniężnego. Informacje o QUERCUS Parasolowy SFIO oraz Subfunduszach, w tym szczegółowy opis polityki inwestycyjnej oraz czynników ryzyka, a także historyczne dane finansowe, zawarte są w Prospekcie Informacyjnym i Dokumencie zawierającym kluczowe informacje, dostępnych w siedzibie Quercus TFI S.A. oraz na stronie internetowej www.quercustfi.pl. Quercus TFI S.A. ani QUERCUS Parasolowy SFIO nie gwarantują realizacji założonych celów inwestycyjnych ani uzyskania określonych wyników inwestycyjnych. Uczestnik musi liczyć się z możliwością utraty przynajmniej części zainwestowanych środków. QUERCUS Parasolowy SFIO może lokować powyżej 35% wartości aktywów Subfunduszu w papiery wartościowe emitowane, poręczane lub gwarantowane przez Skarb Państwa lub Narodowy Bank Polski. Podane wyniki są stopami zwrotu jednostek uczestnictwa kategorii A Subfunduszu we wskazanym okresie. Wyniki te nie uwzględniają podatku od dochodów kapitałowych oraz opłat związanych z nabyciem jednostek uczestnictwa. Podane stopy zwrotu są oparte na danych historycznych i nie stanowią gwarancji uzyskania podobnych w przyszłości. Indywidualna stopa zwrotu z inwestycji każdego uczestnika zależy od dnia nabycia i dnia zbycia jednostek uczestnictwa oraz od pobranych opłat manipulacyjnych i wysokości należnego podatku. Wartości jednostek uczestnictwa Subfunduszu oraz Tabela Opłat dostępne są na stronie internetowej www.quercustfi.pl. Przed nabyciem jednostek uczestnictwa należy wnikliwie zapoznać się z Prospektem Informacyjnym oraz kosztami i opłatami związanymi z inwestowaniem w jednostki uczestnictwa. Quercus TFI S.A. posiada zezwolenie na prowadzenie działalności udzielone przez Komisję Nadzoru Finansowego, będącą dla Quercus TFI S.A. organem nadzoru.