Komentarz miesięczny QUERCUS Obligacji Skarbowych oraz QUERCUS Dłużny Krótkoterminowy | Quercus TFI S.A.

Komentarz miesięczny QUERCUS Obligacji Skarbowych oraz QUERCUS Dłużny Krótkoterminowy

QUERCUS Obligacji Skarbowych
Listopad, pomimo podwyższonej zmienności, przyniósł wyhamowanie tendencji wzrostowych na polskim rynku obligacji skarbowych. Po bardzo dobrym wrześniu i październiku, jednostki funduszy dłużnych tylko nieznacznie wzrosły w ostatnich czterech tygodniach. Subfundusz QUERCUS Obligacji Skarbowych zyskał 0,05%, podczas gdy indeks TBSP, do którego porównuje się znaczna część funduszy dłużnych, stracił 0,05%. Od początku roku subfundusz QUERCUS Obligacji Skarbowych osiągnął stopę zwrotu na poziomie 5,93%, a 12-miesięczna stopa zwrotu wynosi 5,71%.

Ujemna kontrybucja, którą przyniosły polskie długoterminowe obligacje o stałym kuponie, została zneutralizowana przez instrumenty zagraniczne. Bardzo dobrze zachowywały się w listopadzie obligacje zmiennokuponowe oraz indeksowane inflacją. Cały portfel jest dość dobrze zbilansowany, dlatego jedna grupa aktywów nie ma znaczącego wpływu na całość wyników funduszu. Ostatni miesiąc przyniósł znaczący wzrost ryzyka stopy procentowej funduszu, za co odpowiadały głównie inwestycje w obligacje emitowane przez BGK na rzecz funduszu przeciwdziałania COVID-19 oraz obligacje zagraniczne w euro. Ryzyko walutowe nadal pozostaje w pełni zabezpieczone.

QUERCUS Dłużny Krótkoterminowy
Kolejny bardzo dobry miesiąc ma za sobą subfundusz QUERCUS Dłużny Krótkoterminowy. Listopad zakończył z wyceną o 0,37% wyższą niż na koniec października. Od początku roku QUERCUS Dłużny Krótkoterminowy zyskał 2,75% i nadal plasuje się w czołówce funduszy dłużnych uniwersalnych, zgodnie z klasyfikacją portalu Analizy Online. W ciągu ostatniego roku na funduszu można było zarobić 3%. Listopadowy wynik to odzwierciedlenie bardzo dobrego zachowania skarbowych obligacji zmiennokuponowych. Pozytywną kontrybucję przyniosły również inwestycje w obligacje emitowane przez przedsiębiorstwa.

W ostatnim miesiącu aktywa ustabilizowały się – już nie rosną tak dynamicznie. Nie oznacza to jednak, że w portfelu nic się nie zmieniło. Zrealizowaliśmy zyski na obligacjach spółki z branży paliwowej, jak również dokonaliśmy roszad w części skarbowej portfela. Obecnie, największy udział w aktywach mają spółki finansowe oraz te z branży deweloperskiej i energetycznej.

WYKRES 1. QUERCUS Obligacji Skarbowych i QUERCUS Dłużny Krótkoterminowy.
04.12.2020_wykres_nr_1

Wydarzenia rynkowe
Listopad okazał się bardzo pozytywny dla ryzykownych aktywów. Wszystkie troski dotyczące pandemii koronawirusa z poprzednich miesięcy, odeszły w niepamięć wraz z pojawiającymi się informacjami o szczepionkach. Już trzy firmy ogłosiły, że mają preparaty w bardzo zaawansowanym stadium, cechujące się wysoką skutecznością. Pierwsze osoby powinny zostać zaszczepione jeszcze w tym roku. Na pierwszy ogień mają pójść grupy podwyższonego ryzyka – pracownicy służby zdrowia i seniorzy. Możliwość aplikacji szczepionki znacznej części społeczeństwa mocno obniża prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnej fali zakażeń. Restrykcje społeczne i gospodarcze ulegną złagodzeniu, a to poprawi perspektywy wzrostu gospodarczego na świecie w przyszłym roku. Takie środowisko bardzo sprzyja ryzykownym aktywom. Wzrosty odnotowały akcje, surowce przemysłowe i waluty rynków wschodzących. Gorzej zachowywały się obligacje na rynkach bazowych i złoto, które postrzegane są jako aktywa defensywne. Rentowność 10-letnich, niemieckich Bundów wzrosła z-0,63% do -0,57%. Nieznacznie lepiej zachowywały się 10-letnie obligacje amerykańskie. Ich rentowność na koniec miesiąca wyniosła 0,84%. W Polsce, głównym wydarzeniem listopada było posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej w pierwszych dniach miesiąca. Opóźnienie daty spotkania o dwa dni przywołało na myśl sytuacje z wiosny, gdy - podczas przekładanych posiedzeń - RPP decydowała się łagodzić politykę pieniężną. Tym razem zaskakującej decyzji nie było. Stopy procentowe pozostały bez zmian, a NBP nadal będzie kontynuował skup aktywów. Wyceny polskich obligacji naśladowały swoje odpowiedniki zza zachodniej granicy. W skali całego miesiąca rentowność 10-letnich obligacji wzrosła z 1,17% do 1,23%, 5-letnich z 0,37% do 0,43%, a dwulatek z -0,02% do 0,05%. Wraz z innymi walutami emerging markets umocnił się też polski złoty. Zyskał on do euro 2,8% i zakończył miesiąc na poziomie 4,48.

WYKRES 2. Zmiany rentowności 10-letnich obligacji skarbowych.
04.12.2020_wykres_nr_2 
Polska gospodarka
Dane makroekonomiczne zaprezentowane w listopadzie wykazują pierwsze oznaki osłabienia wzrostu gospodarczego. Sprzedaż detaliczna spadła o 2,1%, a produkcja przemysłowa wzrosła tylko o 1,0% w skali roku. Warto wspomnieć, że dane te dotyczą października, a więc mają już charakter „historyczny”. Wprowadzenie częściowego lockdownu (m.in. zamknięcie galerii handlowych) każe oczekiwać znacznie słabszych danych za listopad. Rynek pracy cechuje się większą stabilnością. Wsparcie płynące z rządowych programów „chomikuje” bezrobocie. Zatrudnienie w październiku spadło o 1,0%, a wynagrodzenia wzrosły o 4,7% w skali roku. Stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie 6,1%. PKB w trzecim kwartale wzrosło o 7,9% w stosunku do drugiego kwartału, co oznacza spadek o 1,5% rok do roku. Zgodnie ze wstępnym odczytem roczny wskaźnik inflacji konsumenckiej obniżył się do 3% w listopadzie.

WYKRES 3. PKB w cenach stałych, kontrybucje.
04.12.2020_wykres_nr_3
 
Perspektywy
Końcówka roku powinna sprzyjać konsolidacji na rynkach finansowych. Nie oczekujemy dużych zmian rentowności polskich obligacji czy wartości złotego. W przyszłym roku powinna na rynki powrócić większa zmienność i obligacje skarbowe nadal powinny cieszyć się powodzeniem. Inflacja konsumencka będzie stopniowo spadać, nie dając argumentów jastrzębiom, którzy chcą zacieśniać politykę monetarną. Zagraniczne banki centralne utrzymają swoje gołębie nastawienie. Znaczna nadpłynność sektora bankowego i przesuwanie strumienia oszczędności z lokat bankowych w stronę bezpiecznych funduszy pozwala z nadzieją patrzeć na nadchodzące miesiące.

Mariusz Zaród
Zarządzający QUERCUS Obligacji Skarbowych oraz QUERCUS Dłużny Krótkoterminowy

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie edukacyjno – informacyjny / promocyjny i stanowi on wyraz własnych ocen, przemyśleń i opinii autora (autorów). Niniejszy materiał nie stanowi oferty ani rekomendacji do zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. Podane informacje nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej. Podane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej.
Autor (autorzy) niniejszej publikacji oraz Quercus TFI S.A. dołożyli należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w niej informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Niemniej jednak autor (autorzy) niniejszej publikacji oraz Quercus TFI S.A. nie ponoszą odpowiedzialności za jej prawdziwość i kompletność informacji, ani za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.
Quercus TFI S.A. posiada zezwolenie na prowadzenie działalności udzielone przez Komisję Nadzoru Finansowego, będącą dla Quercus TFI S.A. organem nadzoru.
Quercus TFI S.A. udostępnia niniejszą publikację nieodpłatnie. Quercus TFI S.A. informuje, że z każdą inwestycją związane jest ryzyko.