Wojciech Zych i Sebastian Buczek
Zarządzający Funduszem
W I-III kwartale 2016 r. Fundusz uzyskał stopę zwrotu +1,7%, a od początku działalności +44,8%.
Podsumowanie sytuacji rynkowej w III kwartale
III kwartał był dość udany dla inwestorów. Okazało się, że szum medialny, jaki powstał przy okazji referendum w Wielkiej Brytanii w sprawie Brexit (koniec czerwca) stworzył dobrą okazję dla inwestorów nie obawiających się ryzyka. W sezonie wakacyjnym akcje drożały w zasadzie na wszystkich rynkach. Im jednak III kwartał miał się bliżej ku końcowi, tym dynamika wzrostów opadała.
Na warszawskiej GPW najbardziej drożały akcje spółek średniej wielkości, czyli reprezentanci indeksu mWIG40. Z kolei duże polskie spółki pozostały w niełasce, głównie ze względu na kolejne kontrowersyjne wypowiedzi niektórych polityków. W efekcie po III kwartałach WIG wzrósł o symboliczne 1,3%, mWIG40 aż o 13,0%, ale WIG20 spadł o 8,1%. Złoty umocnił się do poziomu 4,30 za euro, a rentowność 10-letnich obligacji nieco wzrosła do 2,9%.
Na światowych rynkach, podobnie jak u nas, doszło do poprawy koniunktury. Po III kwartałach S&P500 wzrósł o 6,1%, a DAX spadł o 2,2%. Ceny kluczowych surowców (złoto, ropa) wahały się. Wzrosły za to i to z dużą gwałtownością notowania węgla (zarówno koksowego, jak i energetycznego).
Krótkie podsumowanie wyników Funduszu
Wyniki Funduszu po III kwartale 2016 r. były pozytywne. W największym stopniu w ostatnim kwartale na wyniki wpłynęły in plus: Moneta Bank (Czechy), Emperia, Kredyt Inkaso, Kruk, Selena, a in minus: PEM.
Na koniec września struktura aktywów Funduszu przedstawiała się następująco: akcje 58%, instrumenty dłużne nieskarbowe 19%, instrumenty dłużne skarbowe i depozyty 23%. Utrzymaliśmy (nieduże) pozycje zabezpieczające, bazujące na zagranicznych indeksach (S&P500).
Oczekiwania na ostatnie miesiące 2016 r.
Podtrzymujemy nasze oczekiwania co do zwiększonej zmienności na rynkach finansowych i dzięki temu pojawianiu się różnych okazji.
Za najważniejsze czynniki ryzyka uważamy: trudny do przewidzenia rozwój wydarzeń w sferze geopolitycznej na świecie i kontrowersyjne działania polskich polityków.