W 2015 r. Fundusz uzyskał stopę zwrotu +11,4%, a od początku działalności +42,3%. | Quercus TFI S.A.

W 2015 r. Fundusz uzyskał stopę zwrotu +11,4%, a od początku działalności +42,3%.

Komentarz Zarządzających
do wyników QUERCUS Absolutnego Zwrotu FIZ


Podsumowanie sytuacji rynkowej

Rok 2015 odchodzi do historii. Można powiedzieć o nim dużo, ale na pewno nie to, że był nudny. Już w połowie stycznia rynki finansowe zaskoczył Szwajcarski Bank Narodowy, ogłaszając ku powszechnemu zaskoczeniu, że rezygnuje z zarządzonej kilka lat wcześniej polityki obrony kursu franka przed nadmiernym umocnieniem. Z dnia na dzień kurs CHF gwałtownie skoczył w górę, także względem złotego, co oznaczało nagłe zwiększenie wartości kredytów hipotecznych we frankach. Efektem ubocznym było to, że polscy politycy zyskali wdzięczny temat do składania obietnic rozwiązania tego problemu, głównie kosztem banków.

20160104_QAZFIZ_podsumowanie_2015

Źródło: Tomasz Hońdo, Starszy Analityk Quercus TFI S.A. na stronie qnews.pl

Aż do maja trwała na rynkach fala wzrostowa, która wywindowała WIG na kilkuletnie maksima (ponad 57 tys. pkt.). Cieszono się m.in. z europejskiego QE, w ramach którego EBC pod przywództwem Mario Draghiego zaczął skupować obligacje o wartości 60 mld euro miesięcznie. Zwłaszcza, że zaczęły pojawiać się kolejne oznaki ożywienia w strefie euro. W sondażu Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poziom optymizmu sięgał zenitu, co niestety nie było dobrą wróżbą.

Od maja sytuacja zaczęła się stopniowo psuć. Topniejącemu optymizmowi na rynkach wschodzących towarzyszył niespodziewany wynik wyborów prezydenckich, które wygrał Andrzej Duda. Rozpoczęły się przygotowania do wyborów parlamentarnych. W obliczu nowych obciążeń zapowiadanych przez polityków PiS, załamały się kursy polskich banków. Pod presją znalazły się też notowania spółek z sektora energetycznego ze względu na trudną sytuację na rynku węgla.

Do tego doszły powracające niczym bumerang kłopoty finansowe Grecji, która stała znów w obliczu niewypłacalności. Grecki premier Cipras przez wiele miesięcy przeciągał negocjacje z wierzycielami, aż wreszcie ogłosił referendum, w którym większość obywateli zgodnie z jego zaleceniem powiedziała „nie” ugodzie z UE i MFW, po czym… premier zgodził się na większość warunków wierzycieli.

Koniec (przynajmniej na jakiś czas) greckiej tragikomedii nie przyniósł jednak końca problemów na rynkach. W sierpniu, wskutek obaw o kondycję chińskiej gospodarki, tąpnęły kursy akcji na niewzruszonej dotąd Wall Street. Największa od czterech lat korekta wywołała powszechny popłoch. Wskaźniki nastrojów zeszły głęboko w dół, po czym notowania amerykańskich akcji wróciły w pobliże szczytów. Ale nie u nas.

Wygrana PiS w jesiennych wyborach parlamentarnych i przejęcie przez tę partię pełni władzy, zainicjowały silną falę spadkową. Okazało się, że wiele pomysłów polityków z kampanii wyborczej ma być jednak wcielonych w życie: podatek bankowy, podatek od sieci detalicznych, wyższy deficyt budżetowy. Nasiliły się też obawy przed nacjonalizacją OFE.

WIG w całym roku stracił 9,6%. WIG20 spadł jeszcze bardziej – o 19,7%, głównie za sprawą sektora bankowego i energetycznego. Lepiej wypadły zagraniczne akcje, chociaż zmiany indeksów były skromne w porównaniu z dokonaniami z ostatnich lat. Indeks nowojorskiej giełdy S&P500 spadł o 0,7%, a niemiecki DAX zyskał 9,6%. Bardzo słabo zachowały się nadal ceny surowców. Ropa potaniała o 31%, miedź o 24%, a złoto o ponad 10%.
 
Krótkie podsumowanie wyników Funduszu

Wyniki Funduszu w 2015 r. okazały się solidne, szczególnie na tle WIG i WIG20. W największym stopniu wpłynęły na to akcje średnich i mniejszych spółek, w tym: AmRest, CI Games, Comarch, Emperia, Grodno, Kredyt Inkaso, Kruk, Rainbow Tours, Rafako oraz Voxel. Zyski przyniosła również pozycja zabezpieczająca (kontrakty terminowe na WIG20).

Na koniec roku struktura aktywów Funduszu przedstawiała się następująco: akcje 63%,  instrumenty dłużne nieskarbowe 18%, instrumenty dłużne skarbowe i depozyty 19%. Ze względu na znaczący spadek indeksu WIG20, zmniejszyliśmy poziom zabezpieczenia.

Oczekiwania na rok 2016

W roku 2016 oczekujemy zwiększonej zmienności na rynkach finansowych i dzięki temu pojawienia się różnych okazji.

Wśród czynników, które mogą wpływać na koniunkturę na warszawskiej GPW zwracamy uwagę na następujące kwestie:
- hossa na rynkach rozwiniętych trwa już od 7 lat
+ polityka banków centralnych pozostaje wspierająca dla rynków finansowych
? trudne do przewidzenia są czynniki geopolityczne
- kontrowersyjne pomysły polskich polityków nie skończyły się wraz z wyborami: nowy podatek osłabi sektor bankowy, możliwa jest nacjonalizacja OFE
+ poziom nastrojów polskich inwestorów jest bardzo niski
+ ceny naszych akcji są coraz bardziej atrakcyjne

Obligacje skarbowe nadal nie oferują istotnego potencjału do zysków. Na rynku walutowym oczekujemy dalszego umocnienia dolara, choć nie tak znaczącego, jak w 2015 r. Za najważniejsze czynniki ryzyka uważamy: trudny do przewidzenia rozwój wydarzeń w sferze geopolitycznej na świecie i kontrowersyjne działania polskich polityków.

Sebastian Buczek i Wojciech Zych
Zarządzający Funduszem

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie edukacyjno – informacyjny / promocyjny i stanowi on wyraz własnych ocen, przemyśleń i opinii autora (autorów). Niniejszy materiał nie stanowi oferty ani rekomendacji do zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. Podane informacje nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej. Podane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej.
Autor (autorzy) niniejszej publikacji oraz Quercus TFI S.A. dołożyli należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w niej informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Niemniej jednak autor (autorzy) niniejszej publikacji oraz Quercus TFI S.A. nie ponoszą odpowiedzialności za jej prawdziwość i kompletność informacji, ani za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.
Quercus TFI S.A. udostępnia niniejszą publikację nieodpłatnie. Quercus TFI S.A. informuje, że z każdą inwestycją związane jest ryzyko