Zyski spółek (bio)technologicznych napędzają hossę w Stanach | Quercus TFI S.A.

Zyski spółek (bio)technologicznych napędzają hossę w Stanach

Komentarz z 21.09.2017 r.
Arkadiusz Bebel
Zarządzający Funduszami w Quercus TFI S.A.


Od ponad 8 lat koniunktura na amerykańskich rynkach akcji jest bardzo dobra. Wielu inwestorów niejednokrotnie przewidywało koniec rynku byka i póki co się mylili. Czy jeszcze jest dobry czas na inwestycje w akcje na rynku amerykańskim?

Otwierając fundusz QUERCUS Global Growth pokazujemy, że mimo trwającej hossy jesteśmy przekonani, że – przynajmniej z długoterminowej perspektywy – cały czas warto szukać okazji na rynkach zagranicznych. Wyceny wielu spółek są wprawdzie wysokie, ale nadal widzimy sporo okazji inwestycyjnych i chcemy zyskiwać na rozwoju (bio)technologii na świecie.
Długoterminowy trend jest oczywisty – technologia wchodzi w coraz to nowsze obszary, zabierając biznes spółkom ze starej ekonomii. Spółki technologiczne rosną coraz szybciej, zarabiają coraz więcej pieniędzy i nie widać, żeby miało się to zmienić w długim terminie.
 

2017.09.2017_ESP

Spójrzmy na przykład na spółkę The Priceline Group, która jest właścicielem takich portali, jak Booking.com czy Kayak.com. Historycznie większość rezerwacji noclegów dokonywało się za pomocą telefonu, natomiast teraz coraz więcej rezerwacji dokonuje się online (około 35%). Spółki, które działają na rosnącym rynku, mają innowacyjną usługę i potrafią zabierać rynek tradycyjnym biznesom. Potrafią osiągać ponad proporcjonalny wzrost i przynosić zyski akcjonariuszom. Kurs akcji The Priceline Group wzrósł od 2008 roku około 35 razy (!), a mimo tego spółka jest notowana na P/E dla roku 2018 około 22, czyli nie drogo, jak na globalny bardzo szybko rosnący biznes.

Innym przykładem mogą być Amazon / Zalando, czyli spółki z ekspozycją na e-commerce, które skutecznie wygrywają z tradycyjnym handlem detalicznym. Podobnie jak w przypadku The Priceline Group, docelowy rynek jest duży, udział e-commerce w rynku odzieży wciąż niski, więc perspektywy wzrostu są bardzo dobre. Można założyć, że z każdym kolejnym pokoleniem wydatki w kanale e-commerce powinny dynamicznie rosnąć, co przełoży się na zyski firm z branży e-commerce.

Długoterminowe trendy zdecydowanie przemawiają za spółkami (bio)technologicznymi. Internet of things, cloud computing, centra danych, big data, automatyzacja produkcji, rozwój e-commerce, kwestie bezpieczeństwa w IT, starzenie się społeczeństwa czy też poszukiwanie nowych leków i rozwiązań medycznych, to długoterminowe trendy, na podstawie których szukamy inwestycji i co do których jesteśmy przekonani, że powinny przynieść ponadprzeciętne stopy zwrotu w długim terminie. Dodatkowo należy podkreślić, że QUERCUS Global Growth daje możliwość ekspozycji na spółki z sektorów, których w Polsce nie ma. Nasza gospodarka nie jest wysoce innowacyjna i ciągle brakuje nam globalnych liderów.

Wracając do pytania postawionego na początku – czy jeszcze jest dobry moment na inwestycje? Spójrzmy na wyceny.

2017.09.21_P/E

Spółki technologiczne historycznie były zawsze notowane z premią do S&P500 i w czasie baniek spekulacyjnych indeks P/E osiągał astronomiczne pułapy około 50-60. Obecnie Nasdaq Composite notowany jest z niewielką premią do S&P500 i jest zdecydowanie niższy niż w czasie baniek spekulacyjnych. Jeżeli przyjmiemy, że każdy cykl kończy się bańką i założymy, że P/E dla Nasdaq może wzrosnąć nie do 50-60, a do około 40 (obecnie wynosi około 25), to oznacza, że na spółkach technologicznych w optymistycznym wariancie można będzie zarobić jeszcze kilkadziesiąt procent. Pytanie tylko, w jakiej perspektywie.

Stare powiedzenie inwestycyjne głosi, że trend is your friend. A trendy są cały czas mocno sprzyjające dla spółek (bio)technologicznych i – mamy nadzieję – dla QUERCUS Global Growth.

Autor jest Zarządzającym Funduszami  w Quercus TFI S.A.

Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie edukacyjno – informacyjny / promocyjny i stanowi on wyraz własnych ocen, przemyśleń i opinii autora (autorów). Niniejszy materiał nie stanowi oferty ani rekomendacji do zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. Podane informacje nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej. Podane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej.
Autor (autorzy) niniejszej publikacji oraz Quercus TFI S.A. dołożyli należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w niej informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Niemniej jednak autor (autorzy) niniejszej publikacji oraz Quercus TFI S.A. nie ponoszą odpowiedzialności za jej prawdziwość i kompletność informacji, ani za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.
Quercus TFI S.A. posiada zezwolenie na prowadzenie działalności udzielone przez Komisję Nadzoru Finansowego, będącą dla Quercus TFI S.A. organem nadzoru.
Quercus TFI S.A. udostępnia niniejszą publikację nieodpłatnie. Quercus TFI S.A. informuje, że z każdą inwestycją związane jest ryzyko.