Komentarz z 3.06.2019 r.
Sebastian Buczek
Prezes Zarządu
Quercus TFI S.A.
Maj nie był aż tak udany na rynkach finansowych, jak poprzednie 4 miesiące. Nie doszło do zawarcia porozumienia handlowego pomiędzy USA a Chinami. Co więcej, obie strony przyjęły zdecydowane kroki, które na pewien czas ograniczają możliwość zawarcia takiego porozumienia (np. embargo na Huawei). Nie pomagała również nadaktywność medialna prezydenta Trumpa, którego tweety wywoływały spore zamieszanie, doprowadzając do sporej przeceny amerykańskich akcji. Mimo tego S&P500 od początku br. zyskał 9,8%, a Nasdaq 12,3%. Niemiecki DAX po maju jest 11,1% na plusie.
Wykres 1. Amerykański indeks S&P500 – ostatnie 3 lata
Źródło: stooq.pl
Na rynkach wschodzących również doszło do przeceny. Na warszawskiej GPW pewien wpływ na notowania miały 2 kwestie: przyszłość Idea Banku i możliwość wprowadzenia podatku handlowego. WIG od początku roku jest na symbolicznym plusie 0,4%.
Wykres 2. WIG – ostatnie 3 lata
Źródło: stooq.pl
Notowania średnich i mniejszych spółek – zgodnie z naszymi oczekiwaniami – były bardziej odporne na spadki. sWIG80 urósł w br. o 9,5%.
Wykres 3. sWIG80 w 2018 r. – ostatnie 3 lata
Źródło: stooq.pl
Inne klasy aktywów mają za sobą również gorszy miesiąc. Ropa skorygowała się mocno i kosztowała 53 dolary (+18% w br.), miedź 2,64 dolarów (+0%), a złoto 1.306 dolarów (+2%). Ceny obligacji na świecie i w Polsce były w maju bardzo silne. Rentowność 10-letnich instrumentów niemieckich spadła poniżej zera (-0,2%), amerykańskich do 2,13%, a polskich do 2,67%. Złoty pozostawał stabilny. Euro kosztowało 4,28, a dolar 3,83.
Co dalej? Jeśli chodzi o światowe giełdy nadal czekamy na potwierdzenie czy spowolnienie w globalnej gospodarce wytraca swój impet. Pomimo korekty w maju, amerykańskie akcje nadal wskazują na możliwość pozytywnego rozwoju wydarzeń w kolejnych miesiącach, w przeciwieństwie do tamtejszego rynku obligacji, który sugeruje kontynuację spowolnienia gospodarczego. Ale nadaktywność medialna prezydenta Trumpa nie pomaga. To głównie od jego decyzji może zależeć dalszy rozwój wydarzeń.
W Polsce istotnym czynnikiem w najbliższych tygodniach może być rozstrzygnięcie przyszłości Idea Banku. Zakładamy, że stosowne decyzje mogą zapaść w czerwcu lub lipcu. Przejęcie odpowiedzialności przez BFG mogłoby być pozytywnym katalizatorem dla sektora bankowego i całego polskiego rynku. Ważnym elementem może okazać się uczciwe potraktowanie obligatariuszy Idea Banku (0,5 mld zł). Jeśli jednak zostaną podjęte niewłaściwe decyzje, czekać nas może kolejne załamanie nastrojów polskich inwestorów, mogące mieć również wpływ na implementację reformy PPK.
Autor jest założycielem i Prezesem Zarządu Quercus TFI S.A.
Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie edukacyjno – informacyjny / promocyjny i stanowi on wyraz własnych ocen, przemyśleń i opinii autora (autorów). Niniejszy materiał nie stanowi oferty ani rekomendacji do zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. Podane informacje nie mogą być traktowane jako usługa doradztwa inwestycyjnego lub innego typu doradztwa, w tym świadczenia pomocy prawno - podatkowej. Podane informacje nie stanowią oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego ani publicznego proponowania w rozumieniu ustawy o ofercie publicznej.
Autor (autorzy) niniejszej publikacji oraz Quercus TFI S.A. dołożyli należytej staranności w celu zapewnienia, aby zawarte w niej informacje były rzetelne i oparte na wiarygodnych źródłach. Niemniej jednak autor (autorzy) niniejszej publikacji oraz Quercus TFI S.A. nie ponoszą odpowiedzialności za jej prawdziwość i kompletność informacji, ani za wszelkie szkody mogące powstać w wyniku wykorzystania niniejszej publikacji lub zawartych w niej informacji.
Quercus TFI S.A. posiada zezwolenie na prowadzenie działalności udzielone przez Komisję Nadzoru Finansowego, będącą dla Quercus TFI S.A. organem nadzoru.
Quercus TFI S.A. udostępnia niniejszą publikację nieodpłatnie. Quercus TFI S.A. informuje, że z każdą inwestycją związane jest ryzyko.