Warszawa, 15 grudnia 2022 r. Zarządzający Funduszami QUERCUS zakładają, że po trudnym 2022, przyszły rok może być udanym okresem dla inwestorów. Zyski powinny zapewnić zarówno obligacje, jak i akcje. Pozytywne stopy zwrotu mogą zapewnić także metale szlachetne.
„Kończy się rok 2022. Do historii rynków finansowych przejdzie jako wyjątkowy. Dlaczego? Ponieważ jest to pierwszy rok w ostatnim stuleciu, kiedy zarówno w przypadku amerykańskich akcji , jak i obligacji , inwestorzy zanotowali dwucyfrowe straty.” – komentuje Sebastian Buczek, Prezes Zarządu i Dyrektor Inwestycyjny Quercus TFI S.A.
Zarządzający Funduszami QUERCUS z większym optymizmem patrzą na rok 2023 i zwracają uwagę na następujące czynniki, które mogą mieć istotny wpływ na rynki finansowe w kolejnych kwartałach:
ZEWNĘTRZNE
+ Stopa inflacji na świecie osiąga właśnie apogeum, po czym stopniowo zacznie opadać
= Banki centralne zakończą normalizację polityki pieniężnej w 1Q23
= Globalna gospodarka najprawdopodobniej wejdzie w płytką recesję w 1H23 -> korzystne dla obligacji
+/- Zyski spółek są (ciągle) na wysokich poziomach, ale mogą się pogorszyć w kolejnych kwartałach
+ Chiny powinny zacząć wspierać swoją gospodarkę, zakończenie polityki zero-covid
WEWNĘTRZNE
-/+ Poważnym czynnikiem ryzyka jest sytuacja geopolityczna w naszym regionie, ale jest szansa na zawieszenie broni w Ukrainie w trakcie 2023 r.
= Stopa inflacji osiągnie apogeum w 1Q23, po czym stopniowo zacznie opadać
= Koniec podwyżek stóp w Polsce, dynamika polskiego PKB zaczęła obniżać się -> korzystne dla polskich obligacji
? Brak środków unijnych i przedwyborcze pomysły polityków
+/- Wyceny większości polskich spółek są niskie z długoterminowej perspektywy, relatywnie niższe niż na rynkach rozwiniętych, acz wyniki mogą pogarszać się
+/- Środki z PPK systematycznie zasilają GPW; przyszłość OFE czynnikiem ryzyka w 2024 r.
= Wskaźniki nastrojów inwestorów zneutralizowały się
+ Historia cykli dostarcza coraz więcej pozytywnych wskazówek
„Wiele czynników, które napędzało inflację w br., znajdzie się w defensywie. Na przykład ceny surowców energetycznych powinny wracać w kierunku bardziej naturalnych poziomów. Spowolnienie lub płytka recesja w globalnej gospodarce będzie także pomagać w rozładowaniu napięć inflacyjnych. Jest wysoce prawdopodobne, że banki centralne, na czele z amerykańskim Fed, zakończą proces podnoszenia stóp proc. w I kwartale. Inwestorzy z niecierpliwością czekają na ten moment, nadając mu już nazwę Fed pivot.” – komentuje Mariusz Zaród, Zastępca Dyrektora Inwestycyjnego w Quercus TFI S.A.
„Rok 2023 powinien być zdecydowanie lepszy dla inwestorów. Sytuacja na rynkach obligacji powinna się wyraźnie poprawiać, co powinno zaowocować wysokimi stopami zwrotu z funduszy dłużnych. Niższe rynkowe stopy procentowe powinny mieć pozytywne przełożenie na notowania akcji. Oczekujemy także pozytywnych stóp zwrotu z metali szlachetnych. Największego czynnika ryzyka upatrywalibyśmy w ewentualnej eskalacji konfliktu między Rosją a Ukrainą, która mogłaby wywołać kolejną falę spadkową na rynkach.” – podsumowuje Sebastian Buczek, Prezes Zarządu i Dyrektor Inwestycyjny Quercus TFI S.A.